Trwa ładowanie...
d15eru4

28 lipca - kalendarium historyczne

Share
d15eru4

28 lipca 1656 - Bitwa pod Warszawą

Rozpoczęła się największa bitwa w dziejach wojen polsko-szwedzkich rozegrana w czasie tzw. Potopu szwedzkiego. W walkach brały udział wojska polskie i litewskie pod dowództwem króla Jana Kazimierza z armią szwedzko-brandenburską, dowodzoną przez króla Karola Gustawa i elektora Fryderyka Wilhelma. Bój zakończył się zwycięstwem Szwedów, ale armia polsko-litewska nie została rozbita i zdołała w porę wycofać się na drugi brzeg Wisły, tracąc jedynie niewielką część swojej artylerii.

28 lipca 1914 - Wybuch I wojny światowej

Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co dało formalny początek wybuchu I wojny światowej, która trwała do 1918 roku. W jej wyniku upadł ukształtowany w XIX wieku ład polityczny, zmieniły się granice wielu europejskich krajów i powstały państwa narodowe, między innymi Polska, Węgry i Czechosłowacja.

Wojnę rozpoczęło osiem państw, a zakończyły 33 kraje liczące półtora miliarda mieszkańców, co stanowiło dwie trzecie ludności ówczesnego świata. Walki toczyły się niemal na wszystkich kontynentach i morzach, ale główne działania wojenne były prowadzone w Europie. Według ocen historyków zginęło 10 milionów osób, a 20 milionów zostało rannych.

28 lipca 1943 - Tragiczne bombardowanie Hamburga

W ramach operacji "Gomora" ponad 700 brytyjskich bombowców zrzuciło 2300 ton bomb na gęsto zamieszkane dzielnice robotnicze Hamburga. W rozpętanej w wyniku bombardowania burzy ogniowej życie straciło około 40 tys. mieszkańców - w większości były to ofiary zaczadzenia bądź uduszenia w schronach. Tragiczny nalot skłonił władze do zezwolenia na ewakuację miasta. W rezultacie Hamburg opuściło blisko 1,2 mln jego mieszkańców.

d15eru4

28 lipca 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy nie reagują na bojkot warszawiaków

28 lipca wczesnym rankiem rozkaz płk. Antoniego Chruściela Montera"" dociera do oddziałów. Akcja mobilizacyjna przebiega szybko i sprawnie. Po kilkunastu godzinach tysiące ludzi czekają we wszystkich częściach miasta na ustalenie Godziny ""W"" i rozkaz uderzenia.

Ludność stolicy bojkotuje niemieckie wezwanie do budowy fortyfikacji. Panuje nastrój oczekiwania i niepewności. Po południu

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d15eru4

Podziel się opinią

Share
d15eru4
d15eru4