Trwa ładowanie...
d11tt8v
d11tt8v
d11tt8v

28 lipca 1656 - Bitwa pod Warszawą

Rozpoczęła się największa bitwa w dziejach wojen polsko-szwedzkich rozegrana w czasie tzw. Potopu szwedzkiego. W walkach brały udział wojska polskie i litewskie pod dowództwem króla Jana Kazimierza z armią szwedzko-brandenburską, dowodzoną przez króla Karola Gustawa i elektora Fryderyka Wilhelma. Bój zakończył się zwycięstwem Szwedów, ale armia polsko-litewska nie została rozbita i zdołała w porę wycofać się na drugi brzeg Wisły, tracąc jedynie niewielką część swojej artylerii.

28 lipca 1914 - Wybuch I wojny światowej

Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co dało formalny początek wybuchu I wojny światowej, która trwała do 1918 roku. W jej wyniku upadł ukształtowany w XIX wieku ład polityczny, zmieniły się granice wielu europejskich krajów i powstały państwa narodowe, między innymi Polska, Węgry i Czechosłowacja.

Wojnę rozpoczęło osiem państw, a zakończyły 33 kraje liczące półtora miliarda mieszkańców, co stanowiło dwie trzecie ludności ówczesnego świata. Walki toczyły się niemal na wszystkich kontynentach i morzach, ale główne działania wojenne były prowadzone w Europie. Według ocen historyków zginęło 10 milionów osób, a 20 milionów zostało rannych.

28 lipca 1943 - Tragiczne bombardowanie Hamburga

W ramach operacji "Gomora" ponad 700 brytyjskich bombowców zrzuciło 2300 ton bomb na gęsto zamieszkane dzielnice robotnicze Hamburga. W rozpętanej w wyniku bombardowania burzy ogniowej życie straciło około 40 tys. mieszkańców - w większości były to ofiary zaczadzenia bądź uduszenia w schronach. Tragiczny nalot skłonił władze do zezwolenia na ewakuację miasta. W rezultacie Hamburg opuściło blisko 1,2 mln jego mieszkańców.

d11tt8v

28 lipca 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy nie reagują na bojkot warszawiaków

28 lipca wczesnym rankiem rozkaz płk. Antoniego Chruściela Montera"" dociera do oddziałów. Akcja mobilizacyjna przebiega szybko i sprawnie. Po kilkunastu godzinach tysiące ludzi czekają we wszystkich częściach miasta na ustalenie Godziny ""W"" i rozkaz uderzenia.

Ludność stolicy bojkotuje niemieckie wezwanie do budowy fortyfikacji. Panuje nastrój oczekiwania i niepewności. Po południu

d11tt8v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d11tt8v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj