Trwa ładowanie...
d3pq7sr

27 marca - kalendarium historyczne

d3pq7sr

27 marca 1657 - Pierwszy pokaz zegara wahadłowego

Holenderski fizyk, astronom i matematyk Christian Huygens zademonstrował pierwszy w dziejach techniki zegar wahadłowy własnej konstrukcji.

27 marca 1945 - NKWD aresztuje 15 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

NKWD aresztowało w Pruszkowie 15 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, na czele z komendantem głównym Armii Krajowej generałem Leopoldem Okulickim "Niedźwiadkiem", przewodniczącym Rady Jedności Narodowej Kazimierzem Pużakiem, Delegatem Rządu RP na Kraj Janem Stanisławem Jankowskim, członkami Krajowej Rady Ministrów - Adamem Bieniem, Stanisławem Jasiukowiczem i Antonim Pajdakiem, przewodniczącym Zjednoczenia Demokratycznego Eugeniuszem Czarnowskim. Wszyscy zostali wywiezieni do Moskwy i tam, wraz z aresztowanym wcześniej przewodniczącym Stronnictwa Narodowego Aleksandrem Zwierzyńskim, sądzeni w tak zwanym "procesie szesnastu" (w dniach 18-21 czerwca 1945 r.). Z ZSRR nie wrócili generałowie: Okulicki, Jankowski i Jasiukowicz.

27 marca 1977 - Największa katastrofa w historii lotnictwa

Na lotnisku Santa Cruz de Tenerife doszło do najtragiczniejszej katastrofy w historii lotnictwa - w trakcie zderzenia podczas startu dwóch samolotów zginęły 583 osoby.

d3pq7sr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3pq7sr