25 grudnia 1025 - Mieszko II zostaje królem Polski
Mieszko II Lambert, syn Bolesława Chrobrego, został koronowany na króla Polski.
25 grudnia 1076 - Koronacja Bolesława Śmiałego
Bolesław Śmiały został koronowany na króla Polski.
25 grudnia 1642 - Urodził się Isaac Newton
Był angielskim fizykiem, astronomem i matematykiem. Współodkrywca rachunku różniczkowego i całkowego. Sformułował zasady dynamiki i prawo powszechnego ciążenia oraz opracował teorię ruchu planet. Zmarł 20 marca 1727 roku.
25 grudnia 1895 - Urodził się Stefan Rowecki "Grot"
Urodził się Stefan Rowecki "Grot", legionista, generał dywizji, od 1918 roku w Wojsku Polskim, w czasie okupacji niemieckiej - komendant główny Armii Krajowej, wydany Niemcom przez agentów Gestapo, ulokowanych w wywiadzie AK. W czerwcu 1943 roku został zdekonspirowany i aresztowany, a następnie przewieziony do Berlina, gdzie odrzucił niemiecką propozycję współdziałania. Od lipca 1943 roku przebywał w obozie Sachsenhausen jako więzień honorowy. Zginął z rozkazu Heinricha Himmlera, 1 lub 2 sierpnia 1944 roku.
25 grudnia 1989 - Wykonanie wyroku śmierci na Nicolae Ceausescu
Zmarł Nicolae Ceausescu, rumuński polityk komunistyczny, od połowy lat 60. sekretarz generalny Rumuńskiej Partii Komunistycznej, przewodniczący Rady Państwa i prezydent od 1974 roku. Przez 24 lata sprawował władzę dyktatorską, typu stalinowskiego, z kultem własnej osoby i terrorem tajnej policji - securitate. W grudniu 1989 roku próbował siłą zdławić wybuch niezadowolenia jego rządami. Schwytany przez wojsko, które odmówiło mu posłuszeństwa, został w tajnym procesie skazany wraz z żoną na karę śmierci. Wyrok niezwłocznie wykonano. Urodził się 26 stycznia 1918 roku.
25 grudnia 1991 - Michaił Gorbaczow ustępuje ze stanowiska
Michaił Gorbaczow w telewizyjnym oświadczeniu poinformował o rezygnacji ze stanowiska prezydenta ZSRR. Kierowniczą funkcję w państwie pełnił od 11 marca 1985 roku.
Tego samego dnia Rada Najwyższa Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej przyjęła uchwałę o zmianie nazwy państwa na Federacja Rosyjska.
WP Opinie na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski