Trwa ładowanie...
d3i6lcf
d3i6lcf
d3i6lcf

23 maja 1883 - Zmarł Cyprian Kamil Norwid

Zmarł Cyprian Kamil Norwid, poeta, pisarz, artysta plastyk, uważany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Autor poematów, nowel, dramatów: "Wanda", "Słodycz", "Za kulisami", "Pierścień wielkiej damy", "Kleopatra i Cezar", prozy: "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty", "Milczenie". Do najważniejszych utworów poety należą wiersze "Bema pamięci żałobny rapsod", "Fortepian Chopina", "Vade-mecum". Za życia niedoceniany, odkryty w okresie Młodej Polski. Jego "Dzieła zebrane", wydane przez Juliusza Gomulickiego, ukazały się dopiero w 1968 roku. Urodził się 24 września 1821 roku.

23 maja 1924 - Wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej

Sejm uchwalił ustawę o powszechnym obowiązku służby wojskowej.

23 maja 1984 - Ryszard Kukliński został skazany na śmierć

Sam o sobie mówił, że służył przede wszystkim Polsce. PRL-owskie sądy dla szpiegów nie miały jednak litości. Płk Ryszard Kukliński, który od lat 70. przekazywał Amerykanom tajne dokumenty bloku wschodniego, dokładnie 30 lat temu został zaocznie skazany na karę śmierci.

Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, że wyrok nie został wykonany, bo Kukliński uciekł z kraju na miesiąc przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku.W ewakuacji pomógł mu amerykański wywiad. Służby PRL dopiero po paru dniach zorientowały się, że zniknął. Rozpoczęło się gorączkowe śledztwo, zakończone skazaniem go na karę śmierci 23 maja 1983 roku. Wyrok wydał sąd wojskowy w Warszawie.

d3i6lcf

W 1995 roku Sąd Najwyższy uchylił wyrok, a Kukliński w pełni zrehabilitowany został dwa lata później. Był to jeden z warunków zgody Amerykanów na członkostwo Polski w NATO. Grzegorz Majchrzak podkreśla, że był to trudny i długi proces, a Kukliński zyskał w nim nieoczekiwanych "sojuszników". Paradoksalnie, większe zasługi w jego rehabilitacji ma Leszek Miller niż na przykład Lech Wałęsa, który - jak przypomina historyk - nazwał go "zdrajcą".

Ryszard Kukliński był wysokim rangą oficerem ówczesnego Ludowego Wojska Polskiego. Kontakt z amerykańskimi służbami nawiązał podczas rejsów swoim jachtem, kiedy miał wykonywać zadania dla polskiego wywiadu. Przekazał Amerykanom między innymi plany ataku wojsk Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią. Zagrożony dekonspiracją, uciekł z Polski do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał do końca życia. Zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

d3i6lcf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3i6lcf