Trwa ładowanie...
d4852zo
d4852zo
d4852zo

21 sierpnia 1940 - Lew Trocki został zamordowany

Agenci Stalina zamordowali przebywającego w Meksyku Lwa Trockiego, teoretyka socjalizmu i działacza politycznego. Urodził się 7 listopada 1879 roku.

21 sierpnia 1942 - W Auschwitz zginął Stanisław Dubois

W obozie koncentracyjnym w Auschwitz zginął Stanisław Dubois - przywódca lewicowego nurtu PPS w okresie międzywojennym, dziennikarz, żołnierz wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Został aresztowany przez gestapo w sierpniu 1940 roku, osadzony na Pawiaku, a następnie przewieziony do Auschwitz. Urodził się 9 stycznia 1901 roku.

21 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy wysadzają Pawiak

21 sierpnia Niemcy kontynuują bombardowania lotnicze i ostrzaƒł artyleryjski Starego Miasta. W dzielnicy wybuchają nowe pożary. Pƒłonie m.in. budynek Arsenaƒłu na rogu Nalewek i Dƒługiej. Po jego ewakuacji w budynku pozostaje tylko jedna kompania z Batalionu "Chrobry I". Powstańcom udaje siL wyprzeć wroga z prawego skrzydƒła gmachu Banku Polskiego przy Bielańskiej i z klasztoru Kanoniczek oraz odeprzeć ataki na Ratusz i Paƒłac Blanka. Nieprzyjaciel koncentruje się na natarciu w kierunku Placu Krasińskich.

Od strony Zamku Królewskiego atakuje Świętojańską i Kanonię. Toczą się walki o katedrę. Powstańcy utrzymują swoje pozycje. W Śródmieściu Północ od rana trwa ostrzaƒł pozycji Zgrupowania "Chrobry II". Równocześnie oddziaƒły RONA atakują od strony Al. Jerozolimskich i ul. Towarowej. Ok. godz. 17. natarcie się zaƒłamuje. W nocy z 20 na 21 oddziały powstańcze Obwodu Żoliborz i z Kampinosu pod dowództwem mjr. Alfonsa Kotowskiego "Okonia" atakują Dworzec Gdański. Silny ogień wroga zaƒłamuje natarcie i uniemożliwia poƒłączenie Starówki z Żoliborzem. Powstańcy ponoszą dotkliwe straty. Oddziaƒły polskie odpierają atak niemiecki na Sadybę od strony Wilanowa. Gƒłówną pozycję obronną zajmują przy ul. Okrężnej, dookoƒła Fortu Dąbrowskiego. Niemcy wysadzają Pawiak w powietrze. Kino "Palladium" prezentuje drugą kronikę powstańczą ze zdjęciami z dnia poprzedniego, tak.e ze zdobycia PAST-y.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

d4852zo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4852zo