Trwa ładowanie...
d1iuy66
d1iuy66
d1iuy66

18 czerwca 1574 - Ucieczka Henryka Walezego

Z Polski uciekł potajemnie Henryk Walezy, pierwszy król elekcyjny, by objąć wakujący po śmierci brata Karola IX tron francuski.

18 czerwca 1815 - Bitwa pod Waterloo

W bitwie pod Waterloo cesarz Napoleon Bonaparte poniósł klęskę, walcząc przeciwko połączonym armiom Anglii i Prus.

18 czerwca 1945 - Rozpoczął się proces szesnastu

W Moskwie rozpoczął się proces szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie zwabionych przez NKWD na rzekome rozmowy o przyszłości Polski, a następnie aresztowanych i przewiezionych do ZSRR.

Wśród aresztowanych znaleźli się Jan Jankowski - Delegat Rządu na Kraj, ostatni dowódca AK - generał Leopold Okulicki "Niedźwiadek" i przewodniczący Rady Jedności Narodowej - Kazimierz Pużak. Polaków oskarżono o przygotowywanie wraz z Niemcami ataku na Związek Radziecki. Zarzucono im też tworzenie oddziałów bojowych i grup terrorystycznych, które miały mordować przeciwników Armii Krajowej oraz radzieckich wojskowych. W akcie oskarżenia podano liczbę rzekomych ofiar "polskiego terroru" - stu żołnierzy. Był to jeden z najgłośniejszych procesów pokazowych, którymi komunistyczne władze, także w Polsce, próbowały zastraszyć społeczeństwo. Proces trwał 4 dni. Trzynastu z szesnastu oskarżonych skazano na kary więzienia, od 4 miesięcy do 10 lat.

d1iuy66
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1iuy66