16 sierpnia 1409 - Zakon Krzyżacki atakuje Polskę
Wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen wypowiedział wojnę Polsce i zajął ziemię dobrzyńską.
16 sierpnia 1899 - Urodziła się Maria Wittek
Urodziła się Maria Wittek, komendantka Wojskowych Służb Kobiet AK podczas okupacji niemieckiej. Pierwsza w dziejach oręża polskiego kobieta generał, nominację otrzymała w 1992 roku. Działalność w konspiracji rozpoczęła w 1917 roku jako studentka Uniwersytetu Kijowskiego, ostatnią akcję konspiracyjną zorganizowała w grudniu 1981 roku, kiedy ukrywała dokumenty NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarła 19 kwietnia 1997 r.
16 sierpnia 1905 - Urodził się Marian Rejewski
Urodził się Marian Rejewski, matematyk i kryptolog. Stworzony przez niego zespół złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej, przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów. Zmarł 13 lutego 1980 roku.
16 sierpnia 1919 - Wybuchło pierwsze powstanie śląskie
W nocy na 17 sierpnia rozpoczęło się pierwsze powstanie śląskie przeciwko Niemcom. Zakończyło się 24 sierpnia przegraną i ucieczką powstańców przed represjami do Zagłębia Dąbrowskiego i województwa krakowskiego.
16 sierpnia 1943 - Wybuch powstania w białostockim getcie
Wybuch powstania w getcie białostockim. Walki trwały do 20 sierpnia.
16 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: Stalin odcina się od "warszawskiej awantury"
16 sierpnia od rana nieprzyjaciel utrzymuje nękający ostrzał artyleryjski i moździerzowy Starego Miasta. Niemcom udaje się opanować klasztor Kanoniczek przy Placu Teatralnym. Nie udają się próby odbicia budynku. Mjr Mieczysław Chyżyński „Pełka” odpiera silne ataki wroga na gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki z ulic Rybaki i Zakroczymskiej. Niemieckie natarcie na Rynek Starego Miasta załamuje się na zaciekle bronionych barykadach u wlotu ulic Podwale, Piwnej i Świętojańskiej.
W nocy bataliony „Czata 49” i „Zośka” podejmują spóźniony o dobę atak, mający na celu połączenie z oddziałami idącymi z Kampinosu. Batalion „Czata 49” wypiera Niemców ze Stawek i utrzymuje pozycje przez trzy godziny. Wycofuje się w braku wsparcia od strony Powązek. Natarcie Batalionu „Zośka” załamuje się w okolicy Nalewek. Nieprzyjaciel kontynuuje natarcie na północne Śródmieście.
W okolice Lasek przybywa mjr Alfons Kotowski „Okoń”, z zadaniem objęcia dowództwa nad oddziałami w Puszczy Kampinoskiej i zorganizowania odsieczy dla walczącej stolicy. Pod gruzami kamienicy przy ul. Przejazd giną dwaj wybitni poeci - pchor. Zdzisław Leon Stroiński „Chmura” i jego przyjaciel, Tadeusz Gajcy „Topór”.
Stalin zawiadamia premierów Churchilla i Mikołajczyka, że władze sowieckie odcinają się od „warszawskiej awantury”.
Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.
16 sierpnia 1974 - Wojskowy zamach stanu w Etiopii
Rozpoczął się wojskowy zamach stanu w Etiopii, "Komitet Sił Zbrojnych" rozwiązał Radę Koronną - organ doradczy cesarza Hajle Selassje.
WP Opinie na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski