Trwa ładowanie...
d2r6yx7

12 sierpnia - kalendarium historyczne

Share
d2r6yx7

12 sierpnia 1281 - Kamikadze uderza po raz drugi

Tajfun nazwany Kamikaze ("boski wiatr") zniszczył po raz drugi flotę mongolską, która miała dokonać inwazji na Japonię (poprzednio w 1274). Na dno poszło prawdopodobnie 4 tys. okrętów, wraz z ok. 100 tys. żołnierzy.

12 sierpnia 1399 - Klęska księcia Witolda pod Worsklą

W jednej z największych bitew średniowiecznej Europy wojska tatarskie pokonały dowodzone przez księcia Witolda siły litewskie, wspierane również przez oddziały krzyżackie, polskie i mołdawskie. Porażka przekreśliła plany złamania wpływów tatarskich w regionie i podporządkowanie zajmowanych przez Tatarów ziem nad Morzem Czarnym, w tym ujścia Dniepru.

12 sierpnia 1654 - Bitwa pod Szkłowem

Dowodzona przez hetmana Janusza Radziwiłła armia Wielkiego Księstwa Litewskiego pobiła znacznie liczniejsze wojska rosyjskie. Ogarnięte paniką siły moskiewskie wycofały się na lewy brzeg Dniepru. Co ciekawe, w czasie bitwy miało miejsce widoczne pod Szkłowem niemal całkowite zaćmienie Słońca.

12 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: powstańcy odbijają szkołę i magazyny przy Stawkach

12 sierpnia toczą się ciężkie walki o Stawki i Leszno. Po południu powstańcy odbijają zajętą przez Niemców kilka godzin wcześniej szkołę i magazyny przy Stawkach.

d2r6yx7

Mjr Wacław Janaszek Bolek"" obejmuje dowództwo Zgrupowania ""Kedyw"" po rannym ppłk. Janie Mazurkiewiczu ""Radosławie. Powstańcy odpierają ataki nieprzyjaciela na barykady Podwala

12 sierpnia 1953 - Pierwsza sowiecka bomba wodorowa

Na poligonie atomowym w Semipałatyńsku w dzisiejszym Kazachstanie Sowieci przeprowadzili próbną eksplozję swojej pierwszej bomby wodorowej. Siłę wybuchu oszacowano na 400 kiloton trotylu, czyli przeszło 30 razy więcej od bomby zrzuconej przez Amerykanów na Hiroszimę.

12 sierpnia -30 - Śmierć Kleopatry

Kleopatra VII, ostatnia królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, po nieudanych pertraktacjach z z rzymskim wodzem Oktawianem, polegających na dążeniu do zapewnienia władzy w Egipcie swoim potomkom, popełniła samobójstwo.

d2r6yx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2r6yx7
d2r6yx7