12 sierpnia 1281 - Kamikadze uderza po raz drugi
Tajfun nazwany Kamikaze ("boski wiatr") zniszczył po raz drugi flotę mongolską, która miała dokonać inwazji na Japonię (poprzednio w 1274). Na dno poszło prawdopodobnie 4 tys. okrętów, wraz z ok. 100 tys. żołnierzy.
12 sierpnia 1399 - Klęska księcia Witolda pod Worsklą
W jednej z największych bitew średniowiecznej Europy wojska tatarskie pokonały dowodzone przez księcia Witolda siły litewskie, wspierane również przez oddziały krzyżackie, polskie i mołdawskie. Porażka przekreśliła plany złamania wpływów tatarskich w regionie i podporządkowanie zajmowanych przez Tatarów ziem nad Morzem Czarnym, w tym ujścia Dniepru.
12 sierpnia 1654 - Bitwa pod Szkłowem
Dowodzona przez hetmana Janusza Radziwiłła armia Wielkiego Księstwa Litewskiego pobiła znacznie liczniejsze wojska rosyjskie. Ogarnięte paniką siły moskiewskie wycofały się na lewy brzeg Dniepru. Co ciekawe, w czasie bitwy miało miejsce widoczne pod Szkłowem niemal całkowite zaćmienie Słońca.
12 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: powstańcy odbijają szkołę i magazyny przy Stawkach
12 sierpnia toczą się ciężkie walki o Stawki i Leszno. Po południu powstańcy odbijają zajętą przez Niemców kilka godzin wcześniej szkołę i magazyny przy Stawkach.
Mjr Wacław Janaszek Bolek"" obejmuje dowództwo Zgrupowania ""Kedyw"" po rannym ppłk. Janie Mazurkiewiczu ""Radosławie. Powstańcy odpierają ataki nieprzyjaciela na barykady Podwala
12 sierpnia 1953 - Pierwsza sowiecka bomba wodorowa
Na poligonie atomowym w Semipałatyńsku w dzisiejszym Kazachstanie Sowieci przeprowadzili próbną eksplozję swojej pierwszej bomby wodorowej. Siłę wybuchu oszacowano na 400 kiloton trotylu, czyli przeszło 30 razy więcej od bomby zrzuconej przez Amerykanów na Hiroszimę.
12 sierpnia -30 - Śmierć Kleopatry
Kleopatra VII, ostatnia królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, po nieudanych pertraktacjach z z rzymskim wodzem Oktawianem, polegających na dążeniu do zapewnienia władzy w Egipcie swoim potomkom, popełniła samobójstwo.
WP Opinie na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski