Trwa ładowanie...
d1esv13
d1esv13

12 lutego 1784 - Pierwszy eksperyment balonowy w Polsce

Stanisław Okraszewski, nadworny chemik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wypuścił z Zamku Królewskiego balon na uwięzi, wypełniony wodorem. Balon wzniósł się na wysokość 180 metrów, a pokaz trwał 3 minuty.

12 lutego 1798 - Zmarł Stanisław August Poniatowski

Zmarł ostatni król Rzeczypospolitej, współtwórca Konstytucji 3 Maja 1791 roku, mecenas nauki i sztuki, w pierwszych latach swego panowania inspirator zmian mających wzmocnić kraj, między innymi powołał Szkołę Rycerską, Komisję Dobrego Porządku, rozpoczął reformę monetarną. Przystępując do konfederacji targowickiej, zdradził Konstytucję. Umarł jako "zdrajca narodu".

12 lutego 1809 - Urodził się Karol Darwin

Był angielskim przyrodnik, autorem teorii ewolucji zgodnie z którą, wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. W 1859 r. opublikował pracę „O pochodzeniu gatunków”, w której po raz pierwszy przedstawił swoją teorię poza środowiskiem naukowym; teoria Darwina zrewolucjonizowała biologię i antropologię i w ogromnym stopniu zmieniła nasz pogląd na miejsce człowieka w świecie; jeden z najwybitniejszych XIX-wiecznych biologów Zmarł 19 kwietnia1882 roku.

12 lutego 1912 - Abdykował ostatni cesarz Chin

Abdykował cesarz Pu Yi, z mandżurskiej dynastii Cing, ostatni cesarz Chin. Tym samym w Chinach obalono dynastię Cing i proklamowano republikę.

d1esv13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1esv13