Trwa 艂adowanie...
d23cd4n
d23cd4n
d23cd4n

10 kwietnia 1525 - Ho艂d Pruski

Ho艂d Pruski z艂o偶ony na Krakowskim Rynku przez ksi臋cia Albrechta Hohenzollerna kr贸lowi Rzeczypospolitej Obojga Narod贸w Zygmuntowi I Staremu.

10 kwietnia 1864 - Aresztowanie Romualda Traugutta

W nocy z 10 na 11 kwietnia aresztowano Romualda Traugutta, dyktatora powstania styczniowego. Zosta艂 stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej, 5 sierpnia 1864 roku.

10 kwietnia 2010 - Katastrofa smole艅ska

10 kwietnia 2010 r. samolot Tu-154, kt贸ry lecia艂 na uroczysto艣ci 70. rocznicy zbrodni katy艅skiej rozbi艂 si臋 we mgle pod Smole艅skiem. O godzinie 8.41 naszego czasu maszyna spad艂a w pobli偶u lotniska Siewiernyj. Nie prze偶y艂 nikt spo艣r贸d 96. os贸b znajduj膮cych si臋 na pok艂adzie. By艂a to najwi臋ksza pod wzgl臋dem liczby ofiar katastrofa w dziejach Si艂 Powietrznych Rzeczpospolitej.

10 kwietnia 2010 roku zgin臋艂a para prezydencka Lech i Maria Kaczy艅scy, ostatni prezydent RP na Uchod藕stwie Ryszard Kaczorowski, wicemarsza艂kowie Sejmu i Senatu, parlamentarzy艣ci, dow贸dcy g艂贸wnych si艂 zbrojnych, osoby sprawuj膮ce wysokie funkcje w pa艅stwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katy艅skich oraz za艂oga i funkcjonariusze BOR. Ca艂a Polska by艂a wstrz膮艣ni臋ta tragedi膮, odeszli ludzie znani z pierwszych stron gazet i ekran贸w telewizyjnych, a jednocze艣nie bliscy i znajomi wielu os贸b.

d23cd4n

艢ledztwo w sprawie katastrofy, odr臋bne, zar贸wno polskie, jak i rosyjskie, nadal trwa. Ukaza艂y si臋 dwa raporty dotycz膮ce przyczyn wypadku. Jeden z nich, rosyjskiego MAK-u win膮 za katastrof臋 obarcza polsk膮 stron臋, wskazuj膮c mi臋dzy innymi, b艂臋dne decyzji pilot贸w i s艂u偶b, kt贸re pracowa艂y nad organizacj膮 lotu TU-154. Polski raport sporz膮dzony przez ekspert贸w pod kierownictwem ministra spraw wewn臋trznych Jerzego Millera, za g艂贸wne przyczyny katastrofy uzna艂 b艂臋dy pope艂nione przez polskich pilot贸w, zaniedbania za strony dow贸dztwa polskiego lotnictwa wojskowego, ale tak偶e niedoci膮gni臋cia Rosjan.

Wyja艣nianiem okoliczno艣ci katastrofy zajmuj膮 si臋 liczne organa, jak prokuratura czy Najwy偶sza Izba Kontroli oraz komisje i zespo艂y. W艣r贸d nich - zesp贸艂 parlamentarny Antoniego Macierewicza, wed艂ug kt贸rego na pok艂adzie samolotu dosz艂o do eksplozji, a katastrofa by艂a wynikiem zamachu. Powsta艂o te偶 kilka film贸w i wiele r贸偶nych publikacji, kt贸rych autorzy pr贸buj膮 docieka膰 przyczyn wypadku.

Wed艂ug najnowszego sonda偶u IBRiS Homo Homini, niemal co trzeci Polak uwa偶a, 偶e nigdy nie dowiemy si臋 prawdy o katastrofie smole艅skiej. Blisko 38 procent respondent贸w uwa偶a, 偶e przyczyny tragedii wyja艣niono w pe艂ni lub cz臋艣ciowo, natomiast prawie 48 procent Polak贸w s膮dzi, 偶e nie zosta艂y wyja艣nione.

Polskie 艣ledztwo zosta艂o przed艂u偶one do pa藕dziernika. Kluczowym elementem dochodzenia jest dok艂adne zbadanie wraku Tupolewa, jednak na razie jest to niemo偶liwe. Rosyjska prokuratura zapowiada, 偶e do przekazania wraku mo偶e doj艣膰 po zako艅czeniu tamtejszego 艣ledztwa, jednak nie okre艣la kiedy to nast膮pi.

d23cd4n

10 kwietnia 2010 roku w kraju og艂oszono 偶a艂ob臋 narodow膮, kt贸ra trwa艂a do 18 kwietnia. Obowi膮zki prezydenta przej膮艂 贸wczesny marsza艂ek Sejmu Bronis艂aw Komorowski. W kilkudziesi臋ciu polskich miastach odby艂y si臋 marsze pami臋ci w ho艂dzie tragicznie zmar艂ym. Na wie艣膰 o katastrofie 23 pa艅stwa og艂osi艂y 偶a艂ob臋 narodow膮, a wiele kraj贸w i organizacji mi臋dzynarodowych przes艂a艂o kondolencje.

Po identyfikacji ofiar katastrofy, zosta艂y one przetransportowane do Polski. Pierwsza powr贸ci艂a do kraju trumna z cia艂em prezydenta Lecha Kaczy艅skiego. W pogrzebie prezydenta i jego ma艂偶onki Marii, 18 kwietnia na Wawelu, uczestniczy艂o ponad 150 tysi臋cy os贸b. Od 10 kwietnia do 6 sierpnia obowi膮zki prezydenta, do czasu wyboru nowej g艂owy pa艅stwa, wykonywali kolejno: marsza艂ek Sejmu Bronis艂aw Komorowski, marsza艂ek Senatu Bogdan Borusewicz i marsza艂ek Sejmu Grzegorz Schetyna. W czerwcu i lipcu odby艂y si臋 przyspieszone wybory prezydenckie, kt贸re wygra艂 Bronis艂aw Komorowski.

Po ukazaniu si臋 pierwszych informacji o katastrofie, przed Pa艂acem Prezydenckim w Warszawie gromadzi艂y si臋 t艂umy ludzi. Sk艂adano kwiaty i wie艅ce, palono znicze, harcerze postawili drewniany krzy偶. Z czasem obecno艣膰 tego symbolu sta艂a si臋 przedmiotem kontrowersji. Zwolennicy pozostawienia go przed Pa艂acem domagali si臋 godnego uczczenia ofiar, na przyk艂ad pomnikiem, a przeciwnicy postulowali przeniesienie krzy偶a w inne miejsce. Na Krakowskim Przedmie艣ciu dochodzi艂o do licznych manifestacji i przepyc

d23cd4n
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Wy艂膮czono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaanga偶owanie naszych czytelnik贸w w komentarzach. Jednak niekt贸re tematy wywo艂uj膮 komentarze wykraczaj膮ce poza granice kulturalnej dyskusji. Dbaj膮c o jej jako艣膰, zdecydowali艣my si臋 wy艂膮czy膰 sekcj臋 komentarzy pod tym artyku艂em.

Pawe艂 Kapusta - Redaktor naczelny WP
Pawe艂 KapustaRedaktor Naczelny WP
d23cd4n