Trwa ładowanie...

Żydzi pojawili się na ziemiach polskich tysiąc lat temu

Pierwsi Żydzi pojawili się na ziemiach polskich prawdopodobnie w X wieku, byli to kupcy, którzy handlowali głównie niewolnikami - mówi dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich. - Niewolnicy zyskiwali największą wartość, gdy udało się w Verdun lub w Wenecji poddać ich bardzo skomplikowanemu zabiegowi kastracji. Była duża śmiertelność, ale jeśli przeżyli, w Kordobie byli sprzedawani z zyskiem 1350 proc. - wyjaśnia Kalina Gawlas, kuratorka galerii Pierwsze Spotkania w MHŻP. Pierwsi stali osadnicy żydowscy pojawili się w Polsce w okresie wypraw krzyżowych - uciekali przed prześladowaniami w innych krajach, szukali też lepszych warunków ekonomicznych.

Żydzi pojawili się na ziemiach polskich tysiąc lat temuŹródło: WP.PL
d2vdgll
d2vdgll

W Muzeum Historii Żydów Polskich możemy zobaczyć wystawę opowiadającą o życiu pierwszych żydowskich osadników na ziemiach polskich. Galeria pokazuje m.in. relacje Żydów z Polakami, innymi mniejszościami i lokalnymi władzami, ich codzienne problemy oraz najczęściej wykonywane zawody.

Początkowo Żydzi stanowili niewielką grupę, która szybko się asymilowała. - Powstało coś na kształt języka żydowsko-słowiańskiego - wyjaśnia dr Węgrzynek. Nowi przybysze byli szczególnie potrzebni władcom państw słowiańskich.

- Polska była znacznie słabiej rozwinięta gospodarczo. Książęta witali kupców i fachowców, czyli przedstawicieli rzadko spotykanych rzemiosł, takich chociażby jak mincerze czy złotnicy - mówi dr Węgrzynek. Żydzi dysponowali również znacznymi zasobami ekonomicznymi, dlatego zajmowali się również udzielaniem kredytów. - O takim kredytorze - Lewku, który pożyczał pieniądze między innymi Kazimierzowi Wielkiemu, możemy znaleźć informacje na wystawie stałej - dodaje dr Hanna Węgrzynek.

reporter: Marcin Bartnicki, zdjęcia: Rafał Parczewski

d2vdgll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdgll

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj