Trwa ładowanie...
d48ubio

Wybory samorządowe. Badanie pokazuje poziom mobilizacji wyborców PiS

Aż 98 proc. wyborców PiS deklaruje udział w wyborach samorządowych - wynika z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. To pokazuje, jak bardzo elektorat partii rządzącej jest dziś zdeterminowany. Pełna mobilizacja - na to właśnie liczy prezes Jarosław Kaczyński
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS liczy na mobilizację swoich wyborców w wyborach samorządowych
PiS liczy na mobilizację swoich wyborców w wyborach samorządowych (PAP, Fot: PAP)
d48ubio

Gdyby deklarowana dziś przez wyborców chęć wzięcia udziału w wyborach samorządowych przełożyła się na frekwencję w jesiennej elekcji, byłaby ona rekordowo wysoka. I wyniosła aż 64 proc.

Najbardziej zdeterminowani, by oddać głos w wyborach samorządowych, są wyborcy PiS - aż 98 proc. deklaruje pójście do urn wyborczych. Dla Jarosława Kaczyńskiego to bardzo dobra wiadomość - prezes PiS liczy na pełną mobilizację. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów.

Zdecydowane "nie" wyborom samorządowym mówi tylko 12 proc. wyborców. To dobra informacja.

Sondaż WP.PL
Sondaż (WP.PL, Fot: WP)

Na pytanie: "Na ile orientujesz się, kim są kandydaci na wójta/burmistrza/prezydenta w miejscowości, w której zamieszkujesz", twierdząco odpowiedziało aż 66 proc. responendtów gotowych pójść na wybory.

d48ubio

Dużo większa świadomość sytuacji politycznej w najbliższym otoczeniu jest po stronie wyborców PiS. Aż 70 proc. z nich wie, kto zamierza wystartować na włodarza w ich miejscowości.

Jedynie 8 proc. ogółu wyborców w ogóle nie orientuje się w lokalnej polityce.

Sondaż WP.PL
Sondaż (WP.PL, Fot: WP.PL)

34 proc. respondentów chcących oddać głos w jesiennej elekcji zdecydowało już, kogo poprzeć w wyborach. Aż 66 proc. wyborców decyzji jeszcze nie podjęło. To o nich przede wszystkim będzie toczyć się gra.

Sondaż WP.PL
Sondaż (WP.PL, Fot: WP.PL)

Co piąty badany uważa, że nadchodzące wybory samorządowe będą najważniejszymi po 1989 r. Prawie 60 proc. stoi przy tezie, iż jesienna elekcja będzie tak samo ważna, jak wszystkie dotychczasowe. Jedynie 5 proc. respondentów uważa, iż będą to mniej ważne wybory od poprzednich.

Sondaż WP.PL
Sondaż (WP.PL, Fot: WP.PL)

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 10 – 13 sierpnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1067). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Mapka najciekawszych starć WP.PL
Mapka najciekawszych starć (WP.PL, Fot: WP.PL)

Michał Wróblewski dla WP Opinie

d48ubio

Podziel się opinią

Share
d48ubio
d48ubio