Trwa ładowanie...
d2ufjfo

Wybory parlamentarne 2019. Ponad połowa wyborców jest przekonana, że to PiS wygra wybory. Badanie dla WP

Na finiszu kampanii wyborczej spytaliśmy Polaków nie tylko o to, na kogo zagłosują. Chcieliśmy się też dowiedzieć, kto ich zdaniem wygra wybory w 2019 roku, zdobywając największą liczbę głosów i mandatów, a także kto będzie miał większość w Sejmie oraz w Senacie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konwencja wyborcza PiS w Sosnowcu.
Konwencja wyborcza PiS w Sosnowcu. (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d2ufjfo

W najnowszym badaniu Ariadna dla WP głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje 42 proc. badanych. Ale o tym, że partia Jarosława Kaczyńskiego wygra wybory jest przekonana ponad połowa wyborców - dokładnie 52 proc. A to oznacza, że z wygraną partii rządzącej pogodzili się ci, którzy nie będą na nią głosować.

   Wirtualna Polska
(Wirtualna Polska, Fot: Ariadna)

Sytuacja jest mniej optymistyczna dla PiS jeśli chodzi o większość w Sejmie, a co za tym idzie samodzielne rządy. 49 proc. badanych uważa, że PiS będzie w stanie rządzić samodzielnie.

   Wirtualna Polska
(Wirtualna Polska, Fot: Ariadna)

Tylko 41 proc. wyborców uważa, że PiS będzie miało większość w Senacie. W tej kadencji ugrupowanie rządzące ma stabilną większość w izbie wyższej, dużo większą niż w Sejmie. W tych wyborach zapewne będzie podobnie. Ten stosunkowo niski odsetek przekonanych o zwycięstwie PiS w Senacie należy więc tłumaczyć małym zainteresowaniem wyborców tą kampanią. Szczególnie, że aż 30 proc. badanych wybrało opcję ''trudno powiedzieć''.

d2ufjfo

Sondaże przedwyborcze. Kierwiński i Czarnecki reagują

Szanse Koalicji Obywatelskiej na wygraną w wyborach są nikłe. W badaniu poparcia komitet może liczyć na 23 proc. głosów, a jego wygraną pod względem liczby głosów przewiduje 14 proc. uczestników. 12 proc. uważa, że Schetyna i spółka zdobędą większość mandatów i stworzą rząd.

d2ufjfo

16 proc. respondentów wieszczy Platformie wygraną w Senacie. Wygląda na to, że dotarła do nich informacja o opozycyjnym pakcie senackich - tam, gdzie to możliwe, opozycja nie wystawia kandydatów przeciwko sobie, aby nie zwiększać szans na wygraną kandydata PiS.

   Wirtualna Polska
(Wirtualna Polska, Fot: Ariadna)

Niezwykle ciekawa jest dalsza część badania. Przy pytaniu o zwycięzcę wyborów trzy komitety uzyskały po 3 proc. głosów. I to pomimo że w sondażu poparcia partyjnego dzieli je kilka długości. Chodzi o Lewicę, na którą chce zagłosować 13 proc. wyborców, Koalicję Polską PSL i Kukiza, która balansuje na 5-procentowym progu wyborczym i o Konfederację, która może liczyć na głosy 3 proc. badanych.

d2ufjfo

Przy pytaniu o szansę na stworzenie rządu różnice są już większe. 3 proc. badanych uważa, że Lewica zdobędzie samodzielną większość, po 1 proc. wskazało na Koalicję Polską i Konfederację. Jeśli chodzi o wygraną w Senacie, po 3 proc. badanych wskazało na Lewicę i PSL, a na Konfederację - 2 proc.

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 4 – 8 października 2019 roku.

d2ufjfo

Podziel się opinią

Share
d2ufjfo
d2ufjfo