Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Ponad połowa wyborców jest przekonana, że to PiS wygra wybory. Badanie dla WP

Na finiszu kampanii wyborczej spytaliśmy Polaków nie tylko o to, na kogo zagłosują. Chcieliśmy się też dowiedzieć, kto ich zdaniem wygra wybory w 2019 roku, zdobywając największą liczbę głosów i mandatów, a także kto będzie miał większość w Sejmie oraz w Senacie.

Wybory parlamentarne 2019. Ponad połowa wyborców jest przekonana, że to PiS wygra wybory. Badanie dla WPŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
dyfyvk5
dyfyvk5

W najnowszym badaniu Ariadna dla WP głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje 42 proc. badanych. Ale o tym, że partia Jarosława Kaczyńskiego wygra wybory jest przekonana ponad połowa wyborców - dokładnie 52 proc. A to oznacza, że z wygraną partii rządzącej pogodzili się ci, którzy nie będą na nią głosować.

Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska, fot: Ariadna

Sytuacja jest mniej optymistyczna dla PiS jeśli chodzi o większość w Sejmie, a co za tym idzie samodzielne rządy. 49 proc. badanych uważa, że PiS będzie w stanie rządzić samodzielnie.

Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska, fot: Ariadna

Tylko 41 proc. wyborców uważa, że PiS będzie miało większość w Senacie. W tej kadencji ugrupowanie rządzące ma stabilną większość w izbie wyższej, dużo większą niż w Sejmie. W tych wyborach zapewne będzie podobnie. Ten stosunkowo niski odsetek przekonanych o zwycięstwie PiS w Senacie należy więc tłumaczyć małym zainteresowaniem wyborców tą kampanią. Szczególnie, że aż 30 proc. badanych wybrało opcję ''trudno powiedzieć''.

dyfyvk5

Sondaże przedwyborcze. Kierwiński i Czarnecki reagują

Szanse Koalicji Obywatelskiej na wygraną w wyborach są nikłe. W badaniu poparcia komitet może liczyć na 23 proc. głosów, a jego wygraną pod względem liczby głosów przewiduje 14 proc. uczestników. 12 proc. uważa, że Schetyna i spółka zdobędą większość mandatów i stworzą rząd.

16 proc. respondentów wieszczy Platformie wygraną w Senacie. Wygląda na to, że dotarła do nich informacja o opozycyjnym pakcie senackich - tam, gdzie to możliwe, opozycja nie wystawia kandydatów przeciwko sobie, aby nie zwiększać szans na wygraną kandydata PiS.

Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska, fot: Ariadna

Niezwykle ciekawa jest dalsza część badania. Przy pytaniu o zwycięzcę wyborów trzy komitety uzyskały po 3 proc. głosów. I to pomimo że w sondażu poparcia partyjnego dzieli je kilka długości. Chodzi o Lewicę, na którą chce zagłosować 13 proc. wyborców, Koalicję Polską PSL i Kukiza, która balansuje na 5-procentowym progu wyborczym i o Konfederację, która może liczyć na głosy 3 proc. badanych.

Przy pytaniu o szansę na stworzenie rządu różnice są już większe. 3 proc. badanych uważa, że Lewica zdobędzie samodzielną większość, po 1 proc. wskazało na Koalicję Polską i Konfederację. Jeśli chodzi o wygraną w Senacie, po 3 proc. badanych wskazało na Lewicę i PSL, a na Konfederację - 2 proc.

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 4 – 8 października 2019 roku.

dyfyvk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyfyvk5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj