Qaqwqwrqw

Wybory do Europarlamentu 2019. Zatrzymany marsz populistów

Wbrew obawom i popularnej w Europie narracji, populistyczno-eurosceptyczna fala nie zatopiła europejskiego centrum. Największe zyski zanotują prawdopodobnie... zieloni. Duże wyjątki od reguły są dwa: Polska i Węgry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wszystko wskazuje na to, że partia Marine Le Pen wygrała wybory we Francji. Ale jej zwycięstwo było wyjątkiem od europejskiej reguły
Wszystko wskazuje na to, że partia Marine Le Pen wygrała wybory we Francji. Ale jej zwycięstwo było wyjątkiem od europejskiej reguły (PAP/EPA, Fot: CHRISTOPHE PETIT TESSON)
Qaqwqwrqw

Jeszcze nie tak dawno niektórym komentatorom wydawało się, że europejscy populiści są nie do zatrzymania. Prowadzili w sondażach we Francji, Holandii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Rządzili we Włoszech, Danii i Austrii (nie mówiąc już o Polsce i Węgrzech). W Niemczech zagrażali dwóm najważniejszym partiom, w Hiszpanii zainstnieli na poważnie po raz pierwszy od czasów Franco.

Samozwańczy lider populistycznej międzynarodówki, włoski wicepremier Matteo Salvini do spółki z Viktorem Orbanem odgrażali się, że już wkrótce to oni będą rządzić i nadawać ton Europie.

Nie zniszczyli systemu

Qaqwqwrqw

Tegoroczne wybory zweryfikowały te zapowiedzi. I pokazały, że populistyczna fala wcale nie jest nie do zatrzymania. W wielu unijnych państwach populiści i eurosceptycy wypadli znacznie poniżej oczekiwań. W Niemczech Alternatywa dla Niemiec, która jeszcze niedawno pretendowała do partii nr 2 ledwo przekroczyła 10 proc., podczas gdy kolejną wygraną zanotowała rządząca CDU. W Holandii popierające "Nexit" skrajnie prawicowe Forum dla Demokracji miało mieć szansę na wygraną, a skończyło na czwartym miejscu.

W Austrii post-faszystowska Wolnościowa Partia Austrii, świeżo po skandalu, skończyła trzecia, choć marzyło jej się zwycięstwo. W Hiszpanii skrajnie prawicowa partia VOX, która zaledwie miesiąc temu zdobyła 10 proc. głosów w wyborach do hiszpańskiego parlamentu, teraz ledwo przekroczyła pięcioprocentowy próg. W Danii antyimigrancka Partia Ludowa straciła ponad połowę mandatów. W Rumunii teoretycznie socjaldemokratyczna partia PSD, która pod względem antybrukselskiej i antyimigranckiej retoryki przypomina bardziej PiS i Fidesz, zaliczyła zjazd o 12 punktów i straciła pierwsze miejsce.

Przeczytaj również: Porażka eurosceptyków, zwycięstwo Timmermansa. Sensacja w Holandii

Qaqwqwrqw

Wyjątki i zielona fala

Od każdej reguły są wyjątki. Wszystko wskazuje na to, że w Wielkiej Brytanii wygra Partia Brexitu Nigela Farage'a, a we Francji Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Ale nie jest to zaskoczenie. Zarówno Farage, jak i Le Pen wygrali też pięć lat temu. I według wstępnych prognoz zdobędą mniej mandatów niż poprzednio. Oczywiście, wyjątkiem od reguły są też Polska i Węgry. PiS (42,4 proc.), zanotowały najlepszy wyniki w historii, Fidesz był bliski poprawienia swojego rekordu (52 proc.)

Mimo to, w skali Europy ogólny obraz nie potwierdza tezy, że europejski mainstream został zmieciony przez populistyczną falę. Według wstępnych szacunków chadecy i socjaldemokraci pozostaną dwiema największymi grupami. Koniec końców partie głównego nurtu zdobędą łącznie ok. dwie trzecie mandatów.

Choć skrajna prawica zanotuje zapewne wzrosty, najwięcej zyska ktoś zupełnie inny: liberałowie (to głównie zasługa Renesansu Emmanuela Macrona) i zieloni. Być może to właśnie zielona fala jest główną sensacją tych wyborów. Dość powiedzieć, że wedle prognoz europejscy Zieloni będą mieć w europarlamencie więcej posłów niż którakolwiek z trzech grup skrajnej prawicy.

Qaqwqwrqw

Zieloni zajęli drugie miejsce w Niemczech (22 proc.) i Finlandii, trzecie we Francji, Holandii i Irlandii. Co znamienne, jak pokazały sondaże w Niemczech, nadchodzący kryzys klimatyczny był dla większości (48 proc.) wyborców najważniejszą kwestią tych wyborów. Znacznie większym niż imigracja (25 proc.).

Tegoroczne wybory pokazują, że eurosceptyczny populizm na dobre zadomowił się w krajobrazie politycznym Europy. Ale jednocześnie jest jeszcze daleko, by wywrócić ten system do góry nogami.

Przeczytaj również: Wyniki wyborów do Europarlamentu. PiS wygrywa

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Opinie
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw