Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Koziński: "Andrzej Duda traci przewagę. Na życzenie własne i PiS-u" [OPINIA]

Patrząc, w jakiej formie jest ostatnio obóz władzy, szanse na wygraną kandydata opozycji są coraz większe. Wciąż jednak faworytem tych wyborów pozostaje Andrzej Duda – najnowszy sondaż prezydencki WP komentuje Agaton Koziński.

Wybory 2020. Koziński: "Andrzej Duda traci przewagę. Na życzenie własne i PiS-u" [OPINIA]Źródło: PAP
dqka9cb
dqka9cb

"Idziemy po was" – to hasło swego czasu rzucił Bartłomiej Sienkiewicz. Teraz przyświeca ono opozycji, która idzie po Andrzeja Dudę. Najbardziej dynamicznie Rafał Trzaskowski. Jeszcze niedawno poparcie w sondażach prezydenckich dla PO szorowało po dnie. Po zmianie kandydata Platforma zrewitalizowała kampanię, nadała jej nową energię i zyskuje punkty poparcia. I ten trend się utrzyma, przynajmniej przez jakiś czas.

Patrząc na ogłoszone dzisiaj najnowsze wyniki prezydenckiego sondażu dla WP, widać niemal wierną kalkę ostatnich wyborów parlamentarnych. Z jednym wyjątkiem – w miejsce Lewicy wskoczył Szymon Hołownia. Pozostali kandydaci są mniej więcej (biorąc poprawkę na błąd statystyczny) na swoim poziomie. Jakby od października ubiegłego roku w polskiej polityce nie zmieniło się prawie nic.

Tylko że tak nie jest. To, że liczby przy procentach wydają się stać w tym samym miejscu, to raczej złudzenie optyczne, a nie opis rzeczywistości. Jakie są najważniejsze zmiany?

Wybory 2020. Duda kontra Trzaskowski. Trzy kluczowe zmiany w kampanii

Przede wszystkim pandemia. Ona całkowicie zmieniła wektory w polskiej polityce. Zwłaszcza teraz, gdy zauważalnie opadła premia dla obozu władzy, tak wyraźnie widoczna w sondażach na początku kryzysu. Dziś po niej nie ma śladu.

dqka9cb

Sytuacja zmieniła się na tyle mocno, że wcale nie ma pewności, iż klisze z poprzednich wyborów są cały czas aktualne. Chodzi o polaryzację między PO i PiS. Utrzymuje się ona od 2005 r. Od 2015 r. dawała ona regularnie wygrane PiS-owi. W ostatnich wyborach spektakularnie wysokie. Gdyby więc wybory prezydenckie miały się okazać prostą kalką wyborów parlamentarnych, Andrzej Duda nie miałby się czego obawiać – na 95 proc. wynik byłby po jego myśli.

Ale nastąpił reset – z powodu koronawirusa. Oczywiście, wiele rzeczy płynie dalej utartym korytem. Zmieniło się jednak wystarczająco dużo, by w Pałacu Prezydenckim i na Nowogrodzkiej pojawiły się sporo wątpliwości odnośnie możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz o kandydaturze Rafała Trzaskowskiego: Operacja ratunkowa PO

Na pewno teraz obóz władzy na autopilocie przez tę kampanię nie przeleci. Musi – przynajmniej w części – wymyślić się na nowo. A to zawsze stres i ryzyko, że pomysłem nie trafi się w oczekiwania wyborców.

dqka9cb

Sytuację komplikuje jeszcze fakt, że PiS w kluczowym momencie popełnia strategiczne błędy. Choćby dopuszczając do tego, żeby zapanował chaos w sprawie daty wyborów. Albo wypuszczając z rąk sytuację w radiowej Trójce. Te zdarzenia są groźne dla Nowogrodzkiej, bo wpisują się w metanarrację opozycji: że PiS to amatorzy, którzy nie umieją rządzić, więc trzeba ich zastąpić profesjonalistami. W kluczowym momencie kampanii obóz rządzący dostarczył argumentów na poparcie tej tezy.

I wreszcie trzecia ważna zmiana: zestaw kandydatów. I nawet nie chodzi o podmiankę w Platformie. Trzaskowski jest sprawniejszy kampanijnie niż Małgorzata Kidawa-Błońska. On ratuje szansę PO na drugą turę wyborów – ale jednocześnie konstelacji politycznej nie zmienia.

Robi to natomiast Szymon Hołownia. Człowiek z zewnątrz, który ma dobrą kampanię i który rośnie w sondażach. Rośnie kosztem wszystkich. Trudno wskazać jeden konkretny czynnik ciągnący go w górę – ale rośnie. Hołownia wprowadza duży element niepewności do kampanii, czyni ją nieprzewidywalną.

dqka9cb

Wybory 2020. Duda kontra wszyscy. Co zdecyduje?

Dzisiejszy sondaż dla WP potwierdza, że Rafał Trzaskowski odzyskał drugie miejsce w sondażach dla PO. Na pewno spory sukces jak na tak krótką kampanię. Ale czyim kosztem on rośnie? I Hołownia, i Kosiniak-Kamysz trochę stracili – jednak notowania kandydata PO poszły w górę przede wszystkim kosztem Roberta Biedronia. Widać, że to on jest największym przegranym kampanijnego resetu. Z tego dołka raczej już nie wyjdzie.

Tylko Trzaskowskiego wcale to nie musi cieszyć. Przejmując elektorat Biedronia wejdzie do drugiej tury – w której faworytem będzie jednak Andrzej Duda.

Z prostej przyczyny: w Polsce elektorat centro-prawicowy i prawicowy ma dużą przewagę nad lewicowym i centro-lewicowym. O ile wszyscy wyborcy Biedronia, jeśli jacyś zostaną, poprą w drugiej turze Trzaskowskiego, to już wyborcy Kosiniaka-Kamysza, Hołowni i Krzysztofa Bosaka niekoniecznie. To może być ten moment, w którym wszystkie atuty Rafała Trzaskowskiego zaczną być jego obciążeniem (nie mówiąc już o tak prozaicznych jego balastach jak chociażby niesławna awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie).

dqka9cb

Jeszcze jeden rzut oka na sondaż dla WP. Andrzej Duda ma w nim 42,3 proc. poparcia. Suma głosów na jego konkurentów (Trzaskowski + Hołownia + Kosiniak-Kamysz + Biedroń) to 46,6 proc. I tu pojawia się najważniejsze pytanie: czy kandydat opozycji zdoła pozyskać pełne poparcie od innych przedstawicieli opozycyjnych, czy jednak głosy będą się rozkładać bardziej według osi podziałów światopoglądowych? W tym pierwszym przypadku Duda może mieć problem z reelekcją. W drugim – zdobędzie ją bez problemu.

Tyle że ten drugi podział jest bardziej naturalny, dlatego pomimo spadku w sondażach, obecny prezydent wciąż jest najbliżej wygranej. Przeszkodzić mu w tym mogą tylko błędy – jego własne i PiS. Takie jak wspomniany chaos z Trójką chociażby. O losach tej kampanii prezydenckiej tak naprawdę rozstrzygnie sprawność rządu, Nowogrodzkiej i aparatu partyjnego w terenie. Bo te wybory PiS może przegrać sam ze sobą. A Andrzej Duda może je przegrać tylko z Andrzejem Dudą i z PiS-em.

Agaton Koziński dla WP Opinie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqka9cb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqka9cb