Trwa ładowanie...

W Bułgarii znaleziono skarb z czasów Aleksandra Wielkiego

• Niedaleko bułgarskiego Primorska nad Morzem Czarnym odnaleziono złoty skarb
• Znalezisko datuje się na III-IV w. p.n.e.
• Skarb składa się 37 elementów, które zdobiły uprząż konia trackiego władcy

W Bułgarii znaleziono skarb z czasów Aleksandra WielkiegoŹródło: Wikimedia Commons, fot: Tracki grobowiec w Pomorie w Bułgarii
d3h0bdc
d3h0bdc

Jak informuje serwis ''Archaeology in Bulgaria'', nieopodal Primorska nad Morzem Czarnym znaleziono złoty skarb z czasów Aleksandra Wielkiego. Archeolodzy dokonali odkrycia w grobowcu podczas wykopalisk ratunkowych w Silihlyar, gdzie znajduje się 10 trackich kurhanów. Interwencja archeologiczna była konieczna, ponieważ niedawno grobowce zostały zaatakowane przez współczesnych "łowców skarbów".

Skarb składa się z 37 wykonanych ze złota aplikacji, które dekorowały uzdę konia jednego z trackich władców. Górny element jest zrobiony z dwóch okrągłych tarcz, które łączy protoma z głową orła. Biorąc pod uwagę ozdobność uprzęży, badacze zakładają, że była ona używana podczas parad i ceremonii religijnych. Znalezisko datuje się na koniec IV bądź początek III w. p.n.e. Bardziej precyzyjne datowanie wskazuje na lata 320-280 p.n.e.

W zgodnej opinii badaczy znalezisko z Silihlyar jest rzadkie, a przez to również intrygujące. Fragmenty uprzęży nie znalazły się w grobowcu bez powodu. Zostały tam umieszczone – wraz z końmi, które złożono w ofierze – jako część inwentarza, który najpewniej miał służyć władcy w zaświatach.

Podczas wykopalisk archeolodzy z zaskoczeniem ustalili, że grób był już plądrowany w starożytności. Jednak złota uprząż była w nim tak dobrze ukryta, ze umknęła uwadze antycznych rabusiów.

d3h0bdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h0bdc