Trwa ładowanie...

Ustawa o IPN zaszkodzi PiS? Najnowszy sondaż

Rząd Morawieckiego mierzy się z potężnym kryzysem dyplomatycznym na linii Polska-Izrael. Mimo tego, prawie 70 proc. wyborców PiS i Kukiza uważa, że partia rządząca zyska na wprowadzeniu ustawy o IPN - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Share
Ustawa o IPN zaszkodzi PiS? Najnowszy sondaż
Źródło: East News, fot: Pawel Skraba/REPORTER
d1wls2e

Nowelizacja ustawy o IPN doprowadziła do największego w III RP konfliktu na linii Polska-Izrael. Postanowiliśmy zapytać Polaków, co sądzą na ten temat. Na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda powinien zawetować ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, 42 proc.badanych odpowiedziało, że tak. Przeciwnego zdania było 27 proc. ankietowanych. 31 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

WP.PL
Źródło: WP.PL

Najwięcej zwolenników podpisania ustawy jest wśród wyborców Kukiza (65 proc.) i PiS (63 proc.). Wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej największa grupa ankietowanych (43 proc.) jest zdania, że prezydent powinien zawetowac ustawę.

d1wls2e

PiS zyska na sporze z Izraelem?

Nowe przepisy wywołały wściekłość Izraela a polski rząd znalazł się na czołówkach gazet na całym świecie. Tymczasem, jak wynika z sondażu dla WP, 38 proc. Polaków jest zdania, że Prawo i Sprawiedliwość zyska na popularności wśród Polaków po wprowadzeniu ustawy o IPN. 24 proc. respondentów uważa, że partia rządząca na tym straci. A aż 38 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zobacz też: Prezydent podpisze nowelizację ustawy o IPN

Podpisanie ustawy doradzał prezydentowi prezes PiS Jarosław Kaczyński. O jak najszybsze podpisanie ustawy o IPN apelował też podczas niedzielnej manifestacji prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki. "Każdy dzień zwłoki to kolejne argumenty dla tych, którzy Polskę szkalują" - mówił. Na apelu się jednak nie skończyło. "Zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę", "za Jedwabne nie przepraszam", "koniec wesela, wracajcie do Izraela" - krzyczeli narodowcy.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 02-05 lutego 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1046). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d1wls2e

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wls2e
d1wls2e