Trwa ładowanie...
ycipk-2dqnva

Ustawa o IPN zaszkodzi PiS? Najnowszy sondaż

Rząd Morawieckiego mierzy się z potężnym kryzysem dyplomatycznym na linii Polska-Izrael. Mimo tego, prawie 70 proc. wyborców PiS i Kukiza uważa, że partia rządząca zyska na wprowadzeniu ustawy o IPN - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak międzynarodowa awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN wpłynie na notowania partii rządzącej?
Jak międzynarodowa awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN wpłynie na notowania partii rządzącej? (East News, Fot: Pawel Skraba/REPORTER)
ycipk-2dqnva

Nowelizacja ustawy o IPN doprowadziła do największego w III RP konfliktu na linii Polska-Izrael. Postanowiliśmy zapytać Polaków, co sądzą na ten temat. Na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda powinien zawetować ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, 42 proc.badanych odpowiedziało, że tak. Przeciwnego zdania było 27 proc. ankietowanych. 31 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

WP.PL
Podziel się

Najwięcej zwolenników podpisania ustawy jest wśród wyborców Kukiza (65 proc.) i PiS (63 proc.). Wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej największa grupa ankietowanych (43 proc.) jest zdania, że prezydent powinien zawetowac ustawę.

ycipk-2dqnva

PiS zyska na sporze z Izraelem?

Nowe przepisy wywołały wściekłość Izraela a polski rząd znalazł się na czołówkach gazet na całym świecie. Tymczasem, jak wynika z sondażu dla WP, 38 proc. Polaków jest zdania, że Prawo i Sprawiedliwość zyska na popularności wśród Polaków po wprowadzeniu ustawy o IPN. 24 proc. respondentów uważa, że partia rządząca na tym straci. A aż 38 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

WP.PL
Podziel się

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego "nie należy popadać w panikę". "Trzeba też pamiętać, że, niestety, prawda nie obroni się sama, że trzeba stworzyć mechanizm, i właśnie jesteśmy w trakcie tworzenia takiego mechanizmu, takiej - można powiedzieć - machiny, która będzie broniła tej prawdy" - powiedział prezes PiS.

ycipk-2dqnva

Podobnego zdania jest Andrzej Duda. Prezydent zwrócił jednak uwagę, że "w kontekście tej ustawy pojawiły się w Izraelu i USA głosy, że może ona prowadzić do wypaczenia prawdy historycznej i pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które głoszą prawdę". Dlatego podpisał ją i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz też: Prezydent podpisze nowelizację ustawy o IPN

Podpisanie ustawy doradzał prezydentowi prezes PiS Jarosław Kaczyński. O jak najszybsze podpisanie ustawy o IPN apelował też podczas niedzielnej manifestacji prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki. "Każdy dzień zwłoki to kolejne argumenty dla tych, którzy Polskę szkalują" - mówił. Na apelu się jednak nie skończyło. "Zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę", "za Jedwabne nie przepraszam", "koniec wesela, wracajcie do Izraela" - krzyczeli narodowcy.

ycipk-2dqnva

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 02-05 lutego 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1046). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2dqnva

ycipk-2dqnva
ycipk-2dqnva