Trwa ładowanie...

TYLKO w WP. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się Polakom (Badanie)

Przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, czy to dobre rozwiązanie.

Share
TYLKO w WP. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się Polakom (Badanie)
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d3ql7tf

"Odmawiam wykonania roll-upu z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą" – tak drukarz z Łodzi argumentował odmowę zlecenia od Fundacja LGBT Business Forum w Warszawie.

Po tym, gdy sąd uznał, że mężczyzna nie mógł odmówić klientowi ze względu na przekonania, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- To jest zmuszanie obywateli do wykonywania usług, które są sprzeczne z ich wartościami - ocenił minister. Użył mocnego sformułowania, że było to "gwałtem państwa na wolności".

Zobacz także: Zbigniew Ziobro rozważa bojkot Ikei

Trybunał, którym kieruje sędzia Julia Przyłębska uznał, że zaskarżony art. 138 tu wstaw treść: "kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny", jest niekonstytucyjny.

d3ql7tf

Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, jak oni zachowaliby się w sytuacji, w której znalazł się drukarz.

Ponad połowa uczestników badania (53 proc.) stwierdziła, że wydrukowlałby materiały dostarczone przez zleceniodawcę. Takie zdanie wyraziła również większość wyborców PiS (51 proc.) i Platformy Obywatelskiej (76 proc).

Odmowa świadczenia usługi ze względu na światopogląd jest według ankietowanych raczej złym pomysłem.

Aż 55 proc. respondentów nie odmówiłaby z tego powodu wykonania usługi. Również w tym przypadku podobnie postąpiliby wyborcy PiS (53 proc. z nich wykonałaby usługę, jak i PO (85 proc.).

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1040 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 28 czerwca – 2 lipca 2019 roku.

d3ql7tf

Podziel się opinią

Share
d3ql7tf
d3ql7tf