Trwa ładowanie...
ycipk-2dqnva

TYLKO w WP. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się Polakom (Badanie)

Przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, czy to dobre rozwiązanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes TK, sądzia Julia Przyłębska.
Prezes TK, sądzia Julia Przyłębska. (PAP, Fot: Rafał Guz)
ycipk-2dqnva

"Odmawiam wykonania roll-upu z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą" – tak drukarz z Łodzi argumentował odmowę zlecenia od Fundacja LGBT Business Forum w Warszawie.

Po tym, gdy sąd uznał, że mężczyzna nie mógł odmówić klientowi ze względu na przekonania, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- To jest zmuszanie obywateli do wykonywania usług, które są sprzeczne z ich wartościami - ocenił minister. Użył mocnego sformułowania, że było to "gwałtem państwa na wolności".

ycipk-2dqnva

Zobacz także: Zbigniew Ziobro rozważa bojkot Ikei

Trybunał, którym kieruje sędzia Julia Przyłębska uznał, że zaskarżony art. 138 tu wstaw treść: "kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny", jest niekonstytucyjny.

Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, jak oni zachowaliby się w sytuacji, w której znalazł się drukarz.

ycipk-2dqnva

Ponad połowa uczestników badania (53 proc.) stwierdziła, że wydrukowlałby materiały dostarczone przez zleceniodawcę. Takie zdanie wyraziła również większość wyborców PiS (51 proc.) i Platformy Obywatelskiej (76 proc).

WP.PL
Podziel się

Odmowa świadczenia usługi ze względu na światopogląd jest według ankietowanych raczej złym pomysłem.

Aż 55 proc. respondentów nie odmówiłaby z tego powodu wykonania usługi. Również w tym przypadku podobnie postąpiliby wyborcy PiS (53 proc. z nich wykonałaby usługę, jak i PO (85 proc.).

ycipk-2dqnva
WP.PL
Podziel się

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1040 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 28 czerwca – 2 lipca 2019 roku.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2dqnva

ycipk-2dqnva
ycipk-2dqnva