Trwa ładowanie...

TYLKO w WP. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się Polakom (Badanie)

Przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, czy to dobre rozwiązanie.

TYLKO w WP. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się Polakom (Badanie)Źródło: PAP, fot: Rafał Guz
d459up0
d459up0

"Odmawiam wykonania roll-upu z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą" – tak drukarz z Łodzi argumentował odmowę zlecenia od Fundacja LGBT Business Forum w Warszawie.

Po tym, gdy sąd uznał, że mężczyzna nie mógł odmówić klientowi ze względu na przekonania, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- To jest zmuszanie obywateli do wykonywania usług, które są sprzeczne z ich wartościami - ocenił minister. Użył mocnego sformułowania, że było to "gwałtem państwa na wolności".

Zobacz także: Zbigniew Ziobro rozważa bojkot Ikei

Trybunał, którym kieruje sędzia Julia Przyłębska uznał, że zaskarżony art. 138 tu wstaw treść: "kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny", jest niekonstytucyjny.

d459up0

Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, jak oni zachowaliby się w sytuacji, w której znalazł się drukarz.

Ponad połowa uczestników badania (53 proc.) stwierdziła, że wydrukowlałby materiały dostarczone przez zleceniodawcę. Takie zdanie wyraziła również większość wyborców PiS (51 proc.) i Platformy Obywatelskiej (76 proc).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Odmowa świadczenia usługi ze względu na światopogląd jest według ankietowanych raczej złym pomysłem.

d459up0

Aż 55 proc. respondentów nie odmówiłaby z tego powodu wykonania usługi. Również w tym przypadku podobnie postąpiliby wyborcy PiS (53 proc. z nich wykonałaby usługę, jak i PO (85 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1040 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 28 czerwca – 2 lipca 2019 roku.

d459up0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d459up0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj