Trwa ładowanie...

Tylko w WP. To Anna Zalewska w największym stopniu odpowiada za strajk nauczycieli (Badanie)

Od ponad dwóch tygodni polską oświatę paraliżuje strajk nauczycieli. W badaniu na panelu Ariadna, Polacy wskazali, kto ponosi za niego odpowiedzialność.

Tylko w WP. To Anna Zalewska w największym stopniu odpowiada za strajk nauczycieli (Badanie)Źródło: East News, fot: Jacek Domiński/Reporter
d24xcxg
d24xcxg

Reforma systemu szkolnictwa przeprowadzona przez Anne Zalewską, szefową Ministerstwa Edukacji Narodowej w rządzie PiS, przeprowadzona praktycznie bez konsultacji ze związkami zawodowymi, stała się powodem obecnego strajku nauczycieli.

To największy od 25 lat protest belfrów. Jego bezpośrednią przyczyną są niskie płace w oświacie.

Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, kto w największym stopniu odpowiada za zaistniałą sytuację.

d24xcxg

Najwięcej, bo 37 proc. uczestników badania, nie potrafiła tego ocenić. Spośród tych, którzy zajęli stanowisko, 36 proc. wskazało na Annę Zalewską. 27 proc. ankietowanych uznała, że to wina przewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza, który stał się twarzą protestu.

Wyraźnie widać przy tym różnicę zdań pomiędzy wyborcami PiS i Platformy Obywatelskiej. Pierwsi z nich winą obarczają Broniarza (54 proc.), drudzy Zalewską (81 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Według 48 proc. badanych do strajku mogło nie dojść. I ponownie widać różnice zdań pomiędzy wyborcami PiS i PO.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

O propozycji premiera Mateusza Morawieckiego o powołaniu tzw. oświatowego okrągłego stołu (już wiadomo, że nie zasiądą do niego przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych)
słyszało 67 proc. ankietowanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

W powodzenie "okrągłego stołu", który ma się odbyć 26 kwietnia na Stadionie Narodowym, nie wierzy jednak najwięcej, bo 39 proc. uczestników badania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1054 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 19 – 22 kwietnia 2019 roku.

d24xcxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24xcxg