WP

TYLKO w WP. Religia jest wykorzystywana przez polityków? Nie ma wątpliwości (Badanie)

Większość uczestników badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski jest przekonana, że partie polityczne wykorzystują religię do rozgrywek politycznych. Jedna partia robi to zdecydowanie w największym stopniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
27. rocznica powstania Radia Maryja. U ojca Tadeusza Rydzyka pojawiła się większość ministrów rządu PiS.
27. rocznica powstania Radia Maryja. U ojca Tadeusza Rydzyka pojawiła się większość ministrów rządu PiS. (PAP, Fot: Tytus Żmijewski)
WP

W ostatnich dniach temat religii i Kościoła nie schodzi z czołówek wiadomości. Najpierw szeroko komentowana była wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: "Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę".

Następnie Polacy (już ponad 14 mln wyświetleń) mogli obejrzeć film braci Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o wykorzystywaniu nieletnich przez niektórych duchownych i tuszowaniu sprawy przez hierarchów Kościoła.

Zobacz także: Księża przepraszają i dziękują. Sekielski odczytuje SMS na antenie

WP

W badaniu na panelu Ariadna zapytaliśmy, czy politycy wykorzystują religię w swoich rozgrywkach.

Aż 69. proc uczestników badania uważa się za osobę religijną. Przeciwną deklarację złożyło 21. proc. Nie określiło się 10 proc. ankietowanych.

WP.PL
Podziel się
WP

Na kolejne pytanie: "Czy Twoim zdaniem partie polityczne wykorzystują kwestie religijne do prowadzenia rozgrywek politycznych?", twierdząco odpowiedziało 78 proc. badanych (68 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości i aż 97 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej).

WP.PL
Podziel się

Która partia w największym stopniu wykorzystuje kwestie religijne? Większość ankietowanych wskazała na partię Jarosława Kaczyńskiego - 65 proc. Według 15 proc. badanych to PO w największym stopniu wykorzystuje religię, a 7 proc. wybrało Wiosnę.

WP.PL
Podziel się
WP

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariada. Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10-13 maja 2019 roku.

Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP