Trwa ładowanie...
d1a79hx

Tylko w WP. Druzgocące oceny TVP, ten sondaż powinien dać Jackowi Kurskiemu do myślenia

Jak Polacy oceniają TVP pod rządami Jacka Kurskiego? Kto bardziej wpływał na publiczną telewizję - PiS czy PO? Spytaliśmy. I wyniki powinny dać Jackowi Kurskiemu oraz władzom PiS do myślenia. Bo zastrzeżenia co do rzetelności programów informacyjnych TVP ma nawet spora część wyborców PiS - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jacek Kurski, prezes TVP.
Jacek Kurski, prezes TVP. (Forum, Fot: Adam Chełstowski)
d1a79hx

Telewizja Polska i Jacek Kurski znowu są w centrum zainteresowania. Tym razem nie z powodu skandalu na antenie TVP Info czy "Wiadomości", ale z powodu ogromnych nagród, jakie prezes stacji przyznał m.in. swojej obecnej partnerce. Ale jeszcze zanim te informacje wyszły na jaw, spytaliśmy Polaków o ocenę wiarygodności TVP oraz wpływu polityków na stację. Badanie na zlecenie WP przeprowadzono w panelu Ariadna w dniach 18-21 sierpnia.

Szefowa "Wiadomości" wysłana na przymusowy urlop

76 proc. badanych potwierdziło, że przynajmniej czasami ogląda programy TVP (choć wśród wyborców PiS ten odsetek to aż 97 proc., a w elektoracie Nowoczesnej zaledwie 46 proc.). Negatywnie Telewizję Polską ocenia 44 proc. badanych, a pozytywnie 39 proc. Tutaj także wyraźnie widać podziały partyjne, bo pozytywną opinię o państwowym nadawcy ma 75 proc. wyborców PiS i tylko 14 proc. elektoratu Nowoczesnej. Z kolei najwięcej negatywnych ocen TVP u wyborców PO (77 proc.), a najmniej w PiS (choć 12 proc. to i tak sporo).

d1a79hx

Aż 45 proc. badanych ocenia, że programy TVP nie są wiarygodne i rzetelne. Przeciwnego zdania jest 38 proc. respondentów. Nawet wśród wyborców partii rządzącej spora jest grupa tych, którzy uważają informacje TVP za mało wiarygodne i nierzetelne - to 23 proc. Najwyższy odsetek takich ocen występuje w elektoracie PO - 77 proc.

Sondaż dla WP na temat wiarygodności TVP. Wirtualna Polska
Sondaż dla WP na temat wiarygodności TVP.

Nie można też pomijać kwestii wpływu polityków na TVP. Aż 64 proc. respondentów uważa, że jest on za duży. Według kolejnych 14 proc. jest "w sam raz", a 5 proc. wręcz oczekuje większej kontroli polityków nad publiczną telewizją (na to składa się 3 proc. wyborców PiS i 7 proc. wyborców Kukiz '15).

Spytaliśmy też o zmianę szefa "Wiadomości". Marzenę Paczuską, która kierowała programem ponad rok, zastąpił Jarosław Olechowski. Choć Paczuska nie pojawiała się na antenie i nie była powszechnie znana, aż 46 proc. badanych stwierdziło, że o zmianie słyszało. 48 proc. badanych uznało, że zmiana nie wpłynie na wiarygodność "Wiadomości", a kolejne 17 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć". 32 proc. respondentów uważa, że wiarygodność programu wzrośnie, a 3 proc. ocenia, że teraz "Wiadomości" będą bardziej wiarygodne.

d1a79hx

Podziel się opinią

Share

d1a79hx

d1a79hx