Trwa ładowanie...

Tylko w WP. Druzgocące oceny TVP, ten sondaż powinien dać Jackowi Kurskiemu do myślenia

Jak Polacy oceniają TVP pod rządami Jacka Kurskiego? Kto bardziej wpływał na publiczną telewizję - PiS czy PO? Spytaliśmy. I wyniki powinny dać Jackowi Kurskiemu oraz władzom PiS do myślenia. Bo zastrzeżenia co do rzetelności programów informacyjnych TVP ma nawet spora część wyborców PiS - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.

Tylko w WP. Druzgocące oceny TVP, ten sondaż powinien dać Jackowi Kurskiemu do myśleniaŹródło: Forum, fot: Adam Chełstowski
d1z0ilk
d1z0ilk

Telewizja Polska i Jacek Kurski znowu są w centrum zainteresowania. Tym razem nie z powodu skandalu na antenie TVP Info czy "Wiadomości", ale z powodu ogromnych nagród, jakie prezes stacji przyznał m.in. swojej obecnej partnerce. Ale jeszcze zanim te informacje wyszły na jaw, spytaliśmy Polaków o ocenę wiarygodności TVP oraz wpływu polityków na stację. Badanie na zlecenie WP przeprowadzono w panelu Ariadna w dniach 18-21 sierpnia.

Szefowa "Wiadomości" wysłana na przymusowy urlop

76 proc. badanych potwierdziło, że przynajmniej czasami ogląda programy TVP (choć wśród wyborców PiS ten odsetek to aż 97 proc., a w elektoracie Nowoczesnej zaledwie 46 proc.). Negatywnie Telewizję Polską ocenia 44 proc. badanych, a pozytywnie 39 proc. Tutaj także wyraźnie widać podziały partyjne, bo pozytywną opinię o państwowym nadawcy ma 75 proc. wyborców PiS i tylko 14 proc. elektoratu Nowoczesnej. Z kolei najwięcej negatywnych ocen TVP u wyborców PO (77 proc.), a najmniej w PiS (choć 12 proc. to i tak sporo).

d1z0ilk

Aż 45 proc. badanych ocenia, że programy TVP nie są wiarygodne i rzetelne. Przeciwnego zdania jest 38 proc. respondentów. Nawet wśród wyborców partii rządzącej spora jest grupa tych, którzy uważają informacje TVP za mało wiarygodne i nierzetelne - to 23 proc. Najwyższy odsetek takich ocen występuje w elektoracie PO - 77 proc.

Sondaż dla WP na temat wiarygodności TVP. Wirtualna Polska
Sondaż dla WP na temat wiarygodności TVP. Źródło: Wirtualna Polska, fot: Ariadna

Nie można też pomijać kwestii wpływu polityków na TVP. Aż 64 proc. respondentów uważa, że jest on za duży. Według kolejnych 14 proc. jest "w sam raz", a 5 proc. wręcz oczekuje większej kontroli polityków nad publiczną telewizją (na to składa się 3 proc. wyborców PiS i 7 proc. wyborców Kukiz '15).

Spytaliśmy też o zmianę szefa "Wiadomości". Marzenę Paczuską, która kierowała programem ponad rok, zastąpił Jarosław Olechowski. Choć Paczuska nie pojawiała się na antenie i nie była powszechnie znana, aż 46 proc. badanych stwierdziło, że o zmianie słyszało. 48 proc. badanych uznało, że zmiana nie wpłynie na wiarygodność "Wiadomości", a kolejne 17 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć". 32 proc. respondentów uważa, że wiarygodność programu wzrośnie, a 3 proc. ocenia, że teraz "Wiadomości" będą bardziej wiarygodne.

d1z0ilk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z0ilk