Trwa ładowanie...

Sondaż WP. Polacy nie chcą religii w szkołach i katechetów jako wychowawców

Pomysły Anny Zalewskiej nie podobają się Polakom. Wyraźnie pokazał to sondaż dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Propozycji minister, by katecheci mieli możliwość bycia wychowawcami klas, mówią stanowcze "nie".

Sondaż WP. Polacy nie chcą religii w szkołach i katechetów jako wychowawcówŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
dc1b7pq
dc1b7pq

Katecheci będą mogli pełnić rolę wychowawcy klasy w publicznych przedszkolach i szkołach. Tyle wynika z projektu rozporządzenia minister edukacji. Anna Zalewska tłumaczy, że to odpowiedź na oczekiwania przedstawicieli kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzących nauczanie religii w szkołach, a także rodziców.

Gdy tylko pojawiła się informacja o zmianach internauci zaczęli protestować. Ich sprzeciw widać też w sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Ponad połowa badanych (51 proc.) jest zdania, że lekcje religii powinny odbywać się poza szkołą, np. w przykościelnych salach katechetycznych. Przeciwnego zdania jest 34 proc. Stanowiska w sprawie nie zajęło 15 proc. respondentów.

Co o sprawie sądzą wyborcy dwóch największych partii politycznych? 48 proc. elektoratu Prawa i Sprawiedliwości chce, by zostało tak jak jest, a 42 proc. zwolenników PiS opowiada się za lekcjami religii poza szkołą. W przypadku sympatyków Platformy Obywatelskiej aż 73 proc. tej grupy chce przeniesienia zajęć religii, a 20 proc. jest zdania, że odpowiednie miejsce dla ich przeprowadzania to szkoła.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Księża wychowawcami - to zły pomysł

"Czy według ciebie księża nauczający religii w szkołach powinni mieć możliwość bycia wychowawcami klas?" - to kolejne pytanie, które zadaliśmy Polakom. Okazuje się, że większość (65 proc.) jest temu przeciwna. 44 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 21 proc. "raczej nie".

dc1b7pq

Przeciwnego zdania jest jedynie 20 proc. respondentów, z czego 15 proc. wskazało na "zdecydowanie nie", a 5 proc. - "raczej nie".

Negatywnie na to pytanie odpowiedziała też większość wyborców PiS (52 proc.) i PO (83 proc.). 33 proc. elektoratu Prawa i Sprawiedliwości chciałoby, by katecheci mieli możliwość bycia wychowawcami. Ich zdanie podziela 14 proc. zwolenników Platformy.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-24 kwietnia 2018 roku, metodą CAWI, na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc1b7pq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc1b7pq