Trwa ładowanie...

Sondaż. Podniesienie podatku najbogatszym na rzecz niepełnosprawnych. Pomysł spodobał się Polakom

Miało nie być wyższych podatków, ale będą i Polacy wcale nie narzekają. Jak wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna, zabranie pieniędzy najbogatszym, by znaleźć środki dla niepełnosprawnych to właściwe rozwiązanie "problemu z sejmowego korytarza".

Sondaż. Podniesienie podatku najbogatszym na rzecz niepełnosprawnych. Pomysł spodobał się PolakomŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dffhhe0
dffhhe0

Od siedmiu dni w Sejmie trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych. Domagają się, by renta socjalna została zrównana z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Chcą również wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnego życia po ukończeniu 18 lat.

Premier Mateusz Morawiecki znalazł sposób, by uzyskać na to pieniądze. Mowa o wprowadzeniu daniny solidarnościowej, czyli podatku dla najbardziej zamożnych, z którego ma zostać stworzony fundusz pomocy najbardziej potrzebującym.

Większość Polaków - 57 proc. - wie, że premier Morawiecki podczas spotkania z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych zapowiedział takie rozwiązanie - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Z kolei 43 proc. badanych nie słyszało o takiej propozycji.

Co ciekawe, okazuje się, że sprawa nie jest znana większości wyborców największych partii - Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Nie słyszało o niej 55 proc. elektoratu PiS i 58 zwolenników PO.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zapytaliśmy też respondentów o to, jak oceniają pomysł szefa rządu. Więcej ankietowanych (46 proc.) pozytywnie odbiera inicjatywę premiera, z czego 31 proc. raczej pozytywnie, a 15 proc. - zdecydowanie pozytywnie. Przeciwnego zdania jest 34 proc. badanych. Odpowiedzi "raczej negatywnie" i "zdecydowanie negatywnie" wskazało po 17 proc. pytanych. Stanowiska w sprawie nie zajęło 20 proc. ankietowanych.

dffhhe0

Jak procenty rozkładają się wśród sympatyków PiS i PO? Propozycja Morawieckiego spotkała się z pozytywnym odbiorem 62 proc. wyborców partii rządzącej. Pomysł nie podoba się 15 proc. elektoratu PiS. W grupie sympatyków PO sytuacja wygląda zupełnie inaczej. 45 proc. z nich negatywnie oceniło ruch premiera, a pozytywnie - 25 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Polacy chcą, by rząd poszedł o krok dalej

- Zaproponujemy szczegółowe zmiany do konstytucji wprowadzające zasady państwa solidarnego i sprawiedliwego. Wierzę, że opozycja poprzez nasze postulat - mówił na spotkaniu z rodzicami osób niepełnosprawnych Morawiecki. Te słowa przypadły Polakom do gustu.

Czy popierasz wpisanie pomocy dla osób niepełnosprawnych do polskiej konstytucji? Na to pytanie twierdząco odpowiedziało aż 60 proc. badanych, z czego odpowiedź "raczej tak" wybrało 34 proc. respondentów, a "zdecydowanie tak" - 26 proc. Tylko 15 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania, z czego 5 proc. stanowią osoby, które wskazały na "zdecydowanie nie", a 10 proc. - "raczej nie". Odpowiedzieć na to pytanie nie potrafiło 25 proc. Polaków.

dffhhe0

Jak wyniki rozkładają się w elektoratach dwóch największych partii politycznych? Zdecydowana większość, bo aż 80 proc. wyborców PiS popiera wpisanie pomocy dla osób niepełnosprawnych do polskiej konstytucji, a 5 proc. jest temu przeciwne. Za tym opowiada się tez większość sympatyków PO (61 proc.), a odmiennego zdania jest 17 proc. tej grupy.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-24 kwietnia 2018 roku, metodą CAWI, na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

dffhhe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dffhhe0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj