Sondaż dla WP. Polska nie przestrzega zasady praworządności, ale pieniądze z UE się należą
Z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że prawie co drugi Polak uważa, że w kraju łamana jest praworządność. Z tego powodu wstrzymania wypłat unijnych pieniędzy chce tylko jedna trzecia ankietowanych.
Przy okazji tworzenia nowego wieloletniego budżetu UE Komisja Europejska wysunęła propozycję, aby wypłaty pieniędzy uzależnić od przestrzegania zasady praworządności. Ma to bardziej "zmobilizować" takie kraje, jak Polska czy Węgry, niż art. 7 Traktatu o UE. W jego przypadku wystarczy brak jednomyślności, żeby kara nie dotknęła kraju łamiącego zasadę praworządności. Natomiast propozycja KE zakłada podejmowanie decyzji większością głosów. A to oznacza, że Polska i Węgry nie mogłyby zablokować nawzajem niekorzystnych dla siebie decyzji.
Z tym, że takie rozwiązanie ma dotyczyć właśnie Polski zgadza się niemal połowa ankietowanych. 49 proc. z nich uważa, że w Polsce nie jest przestrzegana zasada praworządności. Natomiast 33 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Z tym, że tylko 4 proc. ankietowanych jest zdecydowanie przekonanych o jej przestrzeganiu.
Ocena stanu praworządności zależy od poglądów politycznych. Z sondażu dla Wirtualnej Polski wynika, że przekonanych o jej łamaniu jest 73 proc. wyborców PO i 9 proc. zwolenników PiS.
O propozycji KE słyszało 60 proc. Polaków. A wyborcy PO i PiS są jeszcze lepiej poinformowani. O pomyśle KE słyszało 76 proc. zwolenników PO i 70 proc. sympatyków PiS.
Jednak przekonanie o łamaniu zasady praworządności nie zawsze idzie w parze ze zgodą na zawieszenie wypłat unijnych funduszy dla Polski. Zwolennikami takiego rozwiązania jest 35 proc. badanych, w tym 11 proc. zdecydowanie tak. Natomiast 41 proc. ankietowanych jest przeciwnych wprowadzenia tej zasady, w tym 17 proc. zdecydowanie się temu sprzeciwia. Jednoznacznie na to pytanie nie potrafiło odpowiedzieć 24 proc. badanych.
Zgoda na zawieszenie wypłat z budżetu UE zależy od poparcia dla konkretnej partii politycznej. Wśród ankietowanych wyborców PO chce tego 52 proc. z nich, a przeciwnego zdania jest 33 proc. Innego zdania są ankietowani wyborcy PiS. 68 proc. zwolenników partii rządzącej sprzeciwia się pomysłowi KE, a 20 proc. z nich chce powiązania praworządności z wypłatami z budżetu UE.
_Badanie metodą CAWI przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 4-8 maja 2018 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1077). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. _