Trwa ładowanie...

Sondaż dla WP. Polacy wskazali, kto odpowiada za kryzys z Izraelem

Nowelizacja ustawy o IPN nie ujdzie nam na sucho. Polacy twierdzą, że doszło do kryzysu, który obniży naszą pozycję na świecie. Ale mimo to większość sądzi, że było warto. Z sondażu przeprowadzonego dla WP wynika również, kto według badanych odpowiada za zaognienie sporu.

Sondaż dla WP. Polacy wskazali, kto odpowiada za kryzys z IzraelemŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Włodek
d35ld1i

Konflikt na linii Polska-Izrael trwa. Politycy PiS dwoją się i troją, by wytłumaczyć intencje, jakie przyświecały autorom nowelizacji ustawy o IPN. Ale jak do tej pory efektów tych starań nie widzą nawet Polacy.

Sama sprawa jest dosyć głośna w kraju. 74 proc. zapytanych o nią osób przyznało, że zna ją "choćby tylko ze słyszenia". I zgodnie twierdzą, że doszło do polsko-izraelskiego kryzysu dyplomatycznego. Takiego zdania jest 52 proc. osób.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Ale to nie oznacza, że ustawę oceniają źle. Wprowadzenie kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub polskiemu państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, w tym za zagładę Żydów, jest słuszną decyzją w opinii 43 proc. osób.

d35ld1i

Przekonani o tym są wyborcy PiS. Spośród nich aż 75 proc. badanych ma taką opinię. Również 59 proc. zwolenników Kukiz'15 uważa, że kara jest potrzebna. Odmienne zdanie mają wyborcy Nowoczesnej i PO, którzy jasno dali do zrozumienia, że sądzą inaczej.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Co za tym idzie, to właśnie zwolennicy partii opozycji są przekonani, że wprowadzenie ustawy "obniży pozycję Polski na świecie". Taką opinię wyraziło 79 proc. zwolenników PO i 64 proc. wyborców Nowoczesnej.

Wyborcy PiS podczas odpowiedzi na to pytanie wykazali się wstrzemięźliwością. Tylko 33 proc. spośród nich uznało, że Polska uzyska wyższą pozycję na arenie międzynarodowej. 25 proc. osób wolało wybrać odpowiedź "trudno powiedzieć".

WP.PL
Źródło: WP.PL

Ujmując sprawę szczegółowiej, również stosunki między Polską i Stanami Zjednoczonymi mogą ulec pogorszeniu. Tak uznało 35 proc. osób. Ale 32 proc. badanych nie chciało w tej sprawie ferować wyroków, stwierdzając, że trudno jest im odpowiedzieć.

d35ld1i

A kto jest odpowiedzialny za polsko-izraelski kryzys? Badani mogli wskazać kilka osób i najczęściej wybierali Mateusza Morawieckiego - 33 proc. osób i Andrzeja Dudę - 23 proc. badanych. Jedynie 19 proc. osób wskazało liderów organizacji żydowskich.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 23-26 lutego 2018 roku metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1069 osób osób, które ukończyły 18 rok życia. Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Zobacz także: Poparcie dla PiS-u maleje. "Przeceniamy znaczenie ustawy o IPN dla sondażu"

d35ld1i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35ld1i