Trwa ładowanie...

Sondaż dla WP. Polacy jednoznacznie o obniżeniu posłom pensji

Aż 81 proc. Polaków pozytywnie ocenia decyzję Jarosława Kaczyńskiego o obniżeniu posłom pensji. Co zaskakujące, prym wiodą w tym wyborcy PiS.

Sondaż dla WP. Polacy jednoznacznie o obniżeniu posłom pensjiŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d3l6ulx
d3l6ulx

Decyzja Jarosława Kaczyńskiego to efekt zamieszania wokół nagród dla członków rządu. Ministrowie i sekretarze stanu przekażą dotychczasowe premie na cele społeczne. Pensje poselskie mają zostać obniżone o 20 proc.

Wprowadzone zostaną też nowe limity dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków, starostów i ich zastępców. Zniesione będą wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa.

Kaczyński kilka dni temu przestrzegł, że jeśli ktoś nie poprze rozwiązań dotyczących obniżenia pensji polityków, straci szansę na miejsce na liście wyborczej - "straci szansę na dalszy udział w polityce".

Wyniki

Z sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że większość Polaków (72 proc.) słyszała o pomyśle Kaczyńskiego. Wśród wyborców PiS jest to 86 proc., a PO - 70 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Przytłaczająca większość z nich (aż 81 proc.) ocenia jego pomysł pozytywnie, z czego 57 proc. "zdecydowanie pozytywnie", a "raczej pozytywnie" - 24 proc., podczas gdy negatywnie tylko 5 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 14 proc. badanych.

d3l6ulx

Ciekawie prezentuje się rozkład wśród wyborców dwóch największych partii. Obniżenie pensji pozytywnie ocenia aż 91 proc. wyborców PiS, a PO - 70 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w dniach 6-9 kwietnia 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1059 osób.

Zobacz także: Zaskakująca reakcja Tyszki na decyzję Kaczyńskiego

Zaczęło się od nagród, które "się należały"

Premie dla ministrów w rządzie Beaty Szydło wywołały w ostatnich tygodniach wielkie zamieszanie. Była premier przeznaczyła na nie 2,1 mln złotych. Rekordzistą był ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, który dostał 82 tys. zł. Była premier otrzymała 65 tys. zł nagrody. O jej przyznaniu zdecydowała sama. Podczas niedawnego, emocjonalnego wystąpienia w Sejmie broniła swojej decyzji. Przekonywała, że nagrody były "oficjalne", "za ciężką pracę" i ministrom się po prostu "należały".

d3l6ulx

Obecnie posłowie zarabiają co miesiąc ok. 10 tys. zł brutto. Tyle samo otrzymuje podsekretarz stanu. Dodatkowo posłom przysługuje dieta parlamentarna, która stanowi 25 proc. uposażenia - obecnie ok. 2,6 tys. zł brutto. Są to środki na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego na terenie kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3l6ulx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l6ulx