Trwa ładowanie...

Skarb sprzed 1000 lat odkryty na Kujawach. Archeolodzy wydobyli 250 srebrnych monet

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli skarb pochodzący z ostatnich lat panowania Mieszka I lub początku rządów Bolesława Chrobrego. W Gąskach w woj. kujawsko-pomorskim wydobyto ponad 250 srebrnych arabskich monet. - Z całą pewnością był to majątek księcia, albo osoby z elity władzy - wyjaśnia dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prahistorii UAM.

Skarb sprzed 1000 lat odkryty na Kujawach. Archeolodzy wydobyli 250 srebrnych monetŹródło: WP
dlu8ij5
dlu8ij5

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli skarb pochodzący z ostatnich lat panowania Mieszka I lub początku rządów Bolesława Chrobrego. W Gąskach w woj. kujawsko-pomorskim wydobyto 250 srebrnych monet. - Z całą pewnością był to majątek księcia, albo osoby z elity władzy - wyjaśnia dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prahistorii UAM.

Skarb składa się głównie z dirhemów - monet arabskich, sprowadzanych nad Bałtyk przez wikingów, a także z monet pochodzących z terenu obecnych Niemiec, Włoch i Anglii. W Gąskach znaleziono również srebrne ozdoby, które także były wykorzystywane jako środek płatniczy.

Badania w Gąskach były prowadzone przez Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Fundację Cuiavia w Inowrocławiu.

dlu8ij5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlu8ij5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj