Trwa ładowanie...
Skarb sprzed 1000 lat odkryty na Kujawach. Archeolodzy wydobyli 250 srebrnych monet

Skarb sprzed 1000 lat odkryty na Kujawach. Archeolodzy wydobyli 250 srebrnych monet

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli skarb pochodzący z ostatnich lat panowania Mieszka I lub początku rządów Bolesława Chrobrego. W Gąskach w woj. kujawsko-pomorskim wydobyto ponad 250 srebrnych arabskich monet. - Z całą pewnością był to majątek księcia, albo osoby z elity władzy - wyjaśnia dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prahistorii UAM.
Share
d931j8w

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli skarb pochodzący z ostatnich lat panowania Mieszka I lub początku rządów Bolesława Chrobrego. W Gąskach w woj. kujawsko-pomorskim wydobyto 250 srebrnych monet. - Z całą pewnością był to majątek księcia, albo osoby z elity władzy - wyjaśnia dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prahistorii UAM.

Skarb składa się głównie z dirhemów - monet arabskich, sprowadzanych nad Bałtyk przez wikingów, a także z monet pochodzących z terenu obecnych Niemiec, Włoch i Anglii. W Gąskach znaleziono również srebrne ozdoby, które także były wykorzystywane jako środek płatniczy.

Badania w Gąskach były prowadzone przez Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Fundację Cuiavia w Inowrocławiu.

d931j8w

Podziel się opinią

Share
d931j8w
d931j8w