Prezydent Duda znów zawetuje ustawy o KRS i SN? Wyniki sondażu WP

Nie ustaje dyskusja na temat zmian w sądownictwie w Polsce. 44 proc. Polaków uważa, że prezydent powinien znów skorzystać z prawa weta ws. ustaw o KRS i SN - tak wynika z sondy przeprowadzonej na zlecenie Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Okazuje się, że takiego samego zdania jest aż 25 proc. wyborców PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy chcą kolejnego weta głowy państwa
Polacy chcą kolejnego weta głowy państwa (PAP, Fot: Paweł Supernak)
WP

- Nie zgodzę się na powrót do rozwiązań, które zakwestionowałem w lipcu - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując sejmowe prace nad przedłożonymi przez niego projektami ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

Choć jednoznaczna deklaracja nie padła, słowa prezydenta rozpatrywane są w kategoriach zapowiedzi kolejnego weta.

25 proc. wyborców PiS chce weta prezydenta Dudy

WP

Zdanie prezydenta w sprawie zmian w sądownictwie popierają Polacy. Aż 44 proc. osób uważa, że Andrzej Duda powinien ponownie zawetować ustawy reformujące Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy. Odmiennego zdania jest tylko 19 proc. badanych, a 37 proc. przyznaje, że "trudno powiedzieć".

Co ciekawe, z tym poglądem zgadzają się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Weto prezydenta popiera 25 proc. badanych, którzy zagłosowali na partię rządzącą w ostatnich wyborach. Wtórują im zwolennicy Nowoczesnej i PO, ale w tym przypadku, proporcje są zgoła odmienne. Ponad 80 proc. Polaków sympatyzujących z opozycją opowiada się za zablokowaniem ustaw.

Najwięcej przeciwników weta jest wśród wyborców Kukiz'15 - 41 proc. osób.

WP.PL
Podziel się
WP

Z sondażu wynika, że Polacy znów powinni wyjść na ulice w proteście przeciwko reformom. Z tym poglądem zgadza się 35 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 29 proc. badanych, a 36 proc. nie ma zdania.

Za protestami opowiadają się głównie sympatycy Nowoczesnej i PO - odpowiednio 85 i 80 proc. badanych. Podobnie uważają zwolennicy Kukiz'15 - 53 proc. Przeciwnikami wyjścia na ulicę są z kolei wyborcy PiS - 63 proc.

WP.PL
Podziel się
WP

Sprawę zmian w systemie sądownictwa śledzi na bieżąco 44 proc. badanych. Są to głównie osoby, które zagłosowały na Nowoczesną i PO. Z sondażu wynika, że nie jest to już temat ważny dla 56 proc. Polaków.

WP.PL
Podziel się
WP

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1-4 grudnia 2017 roku.

Wyjaśnienia prezydenta Andrzeja Dudy ws. weta - zobacz wideo

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP