Trwa ładowanie...

Prezydent Duda znów zawetuje ustawy o KRS i SN? Wyniki sondażu WP

Nie ustaje dyskusja na temat zmian w sądownictwie w Polsce. 44 proc. Polaków uważa, że prezydent powinien znów skorzystać z prawa weta ws. ustaw o KRS i SN - tak wynika z sondy przeprowadzonej na zlecenie Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Okazuje się, że takiego samego zdania jest aż 25 proc. wyborców PiS.

Prezydent Duda znów zawetuje ustawy o KRS i SN? Wyniki sondażu WPŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3mjtfw
d3mjtfw

- Nie zgodzę się na powrót do rozwiązań, które zakwestionowałem w lipcu - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując sejmowe prace nad przedłożonymi przez niego projektami ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

Choć jednoznaczna deklaracja nie padła, słowa prezydenta rozpatrywane są w kategoriach zapowiedzi kolejnego weta.

25 proc. wyborców PiS chce weta prezydenta Dudy

Zdanie prezydenta w sprawie zmian w sądownictwie popierają Polacy. Aż 44 proc. osób uważa, że Andrzej Duda powinien ponownie zawetować ustawy reformujące Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy. Odmiennego zdania jest tylko 19 proc. badanych, a 37 proc. przyznaje, że "trudno powiedzieć".

d3mjtfw

Co ciekawe, z tym poglądem zgadzają się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Weto prezydenta popiera 25 proc. badanych, którzy zagłosowali na partię rządzącą w ostatnich wyborach. Wtórują im zwolennicy Nowoczesnej i PO, ale w tym przypadku, proporcje są zgoła odmienne. Ponad 80 proc. Polaków sympatyzujących z opozycją opowiada się za zablokowaniem ustaw.

Najwięcej przeciwników weta jest wśród wyborców Kukiz'15 - 41 proc. osób.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Z sondażu wynika, że Polacy znów powinni wyjść na ulice w proteście przeciwko reformom. Z tym poglądem zgadza się 35 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 29 proc. badanych, a 36 proc. nie ma zdania.

d3mjtfw

Za protestami opowiadają się głównie sympatycy Nowoczesnej i PO - odpowiednio 85 i 80 proc. badanych. Podobnie uważają zwolennicy Kukiz'15 - 53 proc. Przeciwnikami wyjścia na ulicę są z kolei wyborcy PiS - 63 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Sprawę zmian w systemie sądownictwa śledzi na bieżąco 44 proc. badanych. Są to głównie osoby, które zagłosowały na Nowoczesną i PO. Z sondażu wynika, że nie jest to już temat ważny dla 56 proc. Polaków.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1-4 grudnia 2017 roku.

Wyjaśnienia prezydenta Andrzeja Dudy ws. weta - zobacz wideo

d3mjtfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mjtfw