ycipk-3n6rjm

Prezes Kaczyński zainteresowany. Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 jednak powstanie?

Projektant Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 Czesław Bielecki pokazał makietę obiektu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czy aprobata prezesa PiS wystarczy, żeby wizja architekta doczekała się realizacji?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński z uwagą pochylił się nad projektem Czesława Bieleckiego
Prezes PiS Jarosław Kaczyński z uwagą pochylił się nad projektem Czesława Bieleckiego (East News)
ycipk-3n6rjm

Przypomnijmy: Czesław Bielecki, projektant m.in. nowego budynku TVP w Warszawie, na zlecenie MON przygotował projekt zagospodarowania terenów Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie w gminie Wołomin. Jego projekt zakłada usypanie sztucznego wzgórza, postawienie tam budynku muzeum, wybudowanie 800-metrowej Alei Niepodległości, dwóch masztów Niepodległości oraz amfiteatru. Koszt to około 80-100 mln zł.

Jednak MON wycofał się ze wstępnego projektu – obiecywanego przez min. Macierewicza i Błaszczaka - i planuje, zamiast wizji Bieleckiego, skromniejszą inwestycję. Problem w tym, że wojskowa spółka AMW Inwest jeszcze pracuje nad tym projektem oszczędnościowym. Tymczasem setna rocznica bitwy za rok.

DIM/ Projekt Czesława Bieleckiego
Podziel się
ycipk-3n6rjm

Architekt Czesław Bielecki, były kandydat PiS na prezydenta Warszawy, zdradził WP, że spotkał się w tej sprawie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Bielecki: - Miało miejsce spotkanie z panem ministrem Błaszczakiem u prezesa Kaczyńskiego. Prezes Kaczyński wyraził wolę, żeby dołożyć wszelkich starań, żeby coś takiego było zrealizowane. Prezes to rozumie i ma poczucie, że trzeba zrobić projekt w skali naszego globalnego zwycięstwa w 1920 r., a nie jakieś powiększonej izby pamięci.

Bielecki mówi, że jego projekt ma teraz nieco skromniejsze rozmiary: - Budynek muzeum jest mniejszy. Maszty Stulecia miały mieć 100 metrów wysokości, a teraz mają mieć 70 m. To obniża ich koszt o połowę.

ycipk-3n6rjm

Czy to oznacza definitywnie, że projekt Bieleckiego jednak powstanie?

Bielecki: - Jestem w tej sprawie umówiony z panem ministrem Błaszczakiem na 1 lipca. To jest w jego gestii. Myślę, że podjęte będą potrzebne decyzje. Pan premier Morawiecki zadeklarował, że dodatkowe środki budżetowe, które dopełnią te 80 mln, które już ma MON, spowodują, że ruszymy. 15 sierpnia tego roku kamień węgielny można być już osadzić na tym polu bitwy. Nie ja jestem decydentem, ale jest to rok wyborczy, więc myślę, że warto, żeby obóz rządzący zwarł szyki i pokazał, co potrafi zrobić.

East News/ Czesław Bielecki i preydent Andrzej Duda
Podziel się

Jak zareagował prezes Kaczyński po obejrzeniu makiety?

ycipk-3n6rjm

Bielecki: - Prezes Kaczyński zdecydowanie wspiera tę ideę i rekomendował ministrowi Błaszczakowi, żeby zrobić w tej sprawie wszystko, co można. Rozmawialiśmy nad makietą, na której obaj panowie mogli analizować ewentualne trudności i oszczędności. Skonfrontowali moje rozwiązanie z tą nową, mgławicową sugestią, którą w tej chwili robi MON i Muzeum Wojska Polskiego.

MON zapowiada, że swoją oszczędnościową koncepcję będzie miał gotową za około 2 tygodnie. Wiadomo, że jej główną częścią ma być pawilon o powierzchni 1,5 tys. metrów kw. Projekt Bieleckiego zakładał budynek trzy razy większy.

East News/ Architekt Czesław Bielecki
Podziel się

Do konkursu stanął tylko Bielecki

ycipk-3n6rjm

Projekty na zagospodarowanie pola bitwy w Ossowie powstawały już od 2009 r. na zlecenie tamtejszego samorządu. Ale gminy Wołomin nie było stać na ich realizację. W 2017 r. ówczesny szef MON Antoni Macierewicz obiecał zbudować muzeum na stulecie Bitwy Warszawskiej. Ogłoszono konkurs na projekt, w którym architektom na przygotowanie prac dano tylko 10 dni. Zgłosił się jedynie architekt Czesław Bielecki.

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan mówi, że chce godnie uczcić stulecie Bitwy Warszawskiej: - Poprosiłam w specjalnych listach do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego o szczególną troskę, zainteresowanie, żeby muzeum w Ossowie powstało. To jest bardzo ważna inwestycja dla Polaków i dla Europy. Gdyby to było w Ameryce, to w ogóle by dyskusji nie było. A my ciągle dyskutujemy. Jesteśmy w przededniu tak ważnych wydarzeń i nie wiemy dokładnie, co w Ossowie ma powstać.

East News
Podziel się

Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego (MWP), które jest inwestorem Muzeum Bitwy Warszawskiej, mówi, że powstanie na początek małego pawilonu nie oznacza, że później nie powstanie reszta projektu: - Pawilon to pierwszy etap inwestycji pod nazwą Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Pan Czesław Bielecki jest autorem zwycięskiej koncepcji. Ale MWP podpisało z nim umowę, w której prawa autorskie zostały nam przekazane.

ycipk-3n6rjm
Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3n6rjm

ycipk-3n6rjm
ycipk-3n6rjm