Trwa ładowanie...
ds2tigr

Powstanie Warszawskie: Stalin obiecuje pomoc lotniczą dla walczącego miasta

9 sierpnia w Śródmieściu, z lokalu przy Placu Dąbrowskiego, zaczyna nadawać Polskie Radio. W Śródmieściu i na Powiślu Powstańcy skutecznie odpierają ataki wroga. Na Starym Mieście udaje się powstrzymać natarcie od strony Mostu Kierbedzia przez Plac Zamkowy. Ratusz i ul. Miodowa są pod silnym ostrzałem wroga. W godzinach popołudniowych niemieckie lotnictwo bombarduje Rynek Starego Miasta.

ds2tigr
ds2tigr

Zaczyna działać sztab Grupy Północ i wszystkie jego służby. Oddział kpt. Gustawa Billewicza "Sosny" próbuje zniszczyć pociąg pancerny, ostrzeliwujący z Dworca Gdańskiego powstańcze pozycje. Oddziały ppłk. Jana Mazurkiewicza "Radosława" utrzymują nadal rejon cmentarzy, osłaniając Stare Miasto.

Na Ochocie Powstańcy muszą opuścić płonące zabudowania "Reduty Kaliskiej". Tej nocy oddział ppor. Andrzeja Chyczewskiego "Gustawa" w sile ok. 90 ludzi przemieszcza się do Lasów Chojnowskich. Trwa szturm nieprzyjaciela na "Redutę Wawelską".

Na Mokotowie Pułk "Baszta" zajmuje obszar ograniczony ulicami: Puławska, Szustra, Al. Niepodległości i Woronicza. Oddziały powstańcze na Dolnym Mokotowie nadal utrzymują pozycje w rejonie ulic Maczna, Przemysłowa, Rozbrat, Szwoleżerow i Podchorażych. W Moskwie Stalin deklaruje premierowi Stanisławowi Mikołajczykowi pomoc lotnicza dla Warszawy.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

ds2tigr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds2tigr