Trwa ładowanie...
d4489yq

Powstanie Warszawskie: podwarszawskie oddziały AK ruszają z odsieczą do stolicy

W nocy z 13 na 14 sierpnia lotnictwo alianckie dokonuje zrzutów nad Śródmieściem. O godz. 10.30 Komendant Główny AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydaje rozkaz marszu na odsiecz walczącej stolicy oddziałom z podwarszawskich okręgów AK. Niemcy kontynuują natarcie na Stare Miasto od zachodu. Uderzają z Leszna, przez Tłomackie w kierunku Bielańskiej.

d4489yq
d4489yq

Trwa zaciekła walka o barykadę i budynek PAST-y przy Tłomackiem. W godzinach wieczornych oddziały mjr. Gustawa Billewicza "Sosny" i kpt. Stefana Kaniewskiego "Nałęcza" wypierają wroga za linię ul. Przejazd. Około południa nieprzyjaciel atakuje Muranów, uderzając od strony Fortu Traugutta, Dworca Gdańskiego i Stawek w kierunku Zajezdni Tramwajowej przy ul. Sierakowskiej. Niemcom udaje się wbić "klin" pomiędzy Zgrupowanie "Radosław" a zgrupowanie ppłk. Jana Szypowskiego "Leśnika". Ok. godz. 16. Powstańcy odzyskują utracone pozycje, ponosząc jednak dotkliwe straty.

W Kampinosie kpt. Józef Krzyczkowski "Szymon" otrzymuje rozkaz płk. Karola Ziemskiego "Wachnowskiego", nakazujący gotowość bojową oddziałów i przesunięcie ich na pozycje wyjściowe do natarcia z rejonu cmentarzy Powązkowskiego i Żydowskiego. Celem tego manewru jest połączenie się z Kampinosu z oddziałami walczącymi na Muranowie. Przestają działać wodociągi miejskie. Rozpoczyna się dramatyczna ewakuacja Szpitala Maltańskiego z ul. Senatorskiej do Śródmieścia.

Na ul. Bartoszewicza żołnierze ze Zgrupowania "Krybar" zdobywają niemiecki transporter opancerzony. Powstańcy nazywają go "Jaś". Po Śmierci dowódcy na jego cześć zmieniają nazwę na "Szary Wilk" - pseudonim poległego.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

d4489yq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4489yq