Trwa ładowanie...
d2r9zbw
d2r9zbw

Powstanie Warszawskie: Niemcy odcinają Stare Miasto

7 sierpnia na Woli gen. Reinefarth od świtu kontynuuje natarcie. Jego oddziały wypierają powstańców z rejonu ulic Chłodnej i Ogrodowej, Placu Mirowskiego, Hal Mirowskich i Placu Żelaznej Bramy. Niemcy panują całkowicie na linii Wolska - Chłodna - Ogród Saski. Odcinają Stare Miasto i cmentarze od Śródmieścia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2r9zbw

W okolicy Chłodnej i Elektoralnej Niemcy masowo mordują ludność. Z mieszkańców Warszawy tworzą "żywe barykady". Po południu rusza polskie przeciwnatarcie na Plac Mirowski, zorganizowane przez mjr. Stanisława Steczkowskiego "Zagończyka".

Wieczorem oddziały powstańcze, pod naciskiem przeważających sił wroga, zostają zepchnięte na ul. Grzybowską i Plac Grzybowski. Płk Karol Ziemski "Wachnowski", nie mogąc przedostać się na Żoliborz, organizuje obronę Starówki jako dowódca Grupy Północ.

Na Ochocie oddziały RONA przesuwają się na wschód. Trwa okrutna pacyfikacja dzielnicy. Rozpoczyna się budowa wykopu i barykady, osłaniającej przejście Al. Jerozolimskimi ze strony północnej na południowa, czyli z domu nr 20 do domu nr 17. Przejście to do ostatniego dnia Powstania zapewnia łączność oddziałom z obu części Śródmieścia. Dla ludności cywilnej jest szlakiem ewakuacyjnym.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

d2r9zbw

Podziel się opinią

Share
d2r9zbw
d2r9zbw