Trwa ładowanie...

Potwierdziły się doniesienia WP - Andrzej Duda we wrześniu w USA. W planie Biały Dom i sesja ONZ

Od poznania oficjalnego terminu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu dzielą nas już być może godziny. O wrześniowej wyprawie polskiej delegacji do USA we wtorek wypowiedział się minister Krzysztof Szczerski. Tym samym potwierdził doniesienia WP z początku sierpnia.

Share
Potwierdziły się doniesienia WP - Andrzej Duda we wrześniu w USA. W planie Biały Dom i sesja ONZŹródło: PAP
d3v819f

- Lada moment, w najbliższych dniach, może nawet we wtorek, możemy się spodziewać potwierdzenia terminu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie – stwierdził 28 sierpnia prezydencki minister Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla radiowej ”Trójki”, po raz pierwszy oficjalnie ogłaszając, że do wizyty w Białym Domu dojdzie pod koniec września. Jak dodał, ostateczne ustalenia będzie przeprowadzał osobiście, podczas podróży do Waszyngtonu z okazji pogrzebu zmarłego w sobotę republikańskiego senatora Johna McCaina.

Tym samym potwierdziły się doniesienia, o których informowaliśmy na WP już 8 sierpnia. Według naszych źródeł, jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, wylot polskiej delegacji zaplanowany jest na poniedziałek albo wtorek 17 albo 18 września. W takim scenariuszu Andrzej Duda miałby gościć w Waszyngtonie we wtorek i środę 18-19 września, a następnie udać się na obrady Zgromadzenia Generalnego ONZ, które odbywa się od 24 do 28 września w Nowym Jorku.

Jak udało nam się nieoficjalnie potwierdzić ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego, całkowity pobyt prezydenckiej delegacji w Ameryce zaplanowany został natomiast od 18 do 27 września.

d3v819f

Gdyby jednak prezydent Donald Trump opóźnił swoją wizytę w siedzibie ONZ, brany jest również pod uwagę termin 24-25 września (poniedziałek, wtorek), po którym obaj prezydenci udali by się na obrady, podczas których zapewne doszłoby dodatkowo do rozmów wielostronnych pomiędzy dyplomatami Polski i USA.

Jak mówił w rozmowie z WP minister Krzysztof Szczerski, termin pierwszych dni szczytu jest jednak mało prawdopodobny. - Stany Zjednoczone przewodniczą we wrześniu Radzie Bezpieczeństwa ONZ, dlatego zakładam, że prezydent Trump wygłosi wtedy przemówienie w Nowym Jorku - przekonuje szef Gabinetu Prezydenta RP.

Kiedy zapytaliśmy ministra o pierwszą wersję, czyli 18-19 września, nie ukrywał, że jest to jedna z opcji realnie branych pod uwagę. - Celowo tak planujemy naszą wizytę w Ameryce, aby połączyć oba wydarzenia, czyli Zgromadzenie Generalne ONZ oraz obecność prezydenta Dudy w Waszyngtonie - stwierdził minister.

Z informacji naszych źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego wynika, że cały pobyt w Ameryce ma być możliwie jak najkrótszy i intensywny, łączący bezpośrednio podróż do Nowego Jorku i Waszyngtonu. Gdyby jednak doszło do tego, że na wizytę w Białym Domu trzeba byłoby poczekać dzień lub dwa po zakończeniu delegacji w Organizacji Narodów Zjednoczonych, brana pod uwagę jest również podróż Andrzeja Dudy do Teksasu, gdzie 19 grudnia 2017 w Houston zainaugurował działalność Konsulat Generalny RP.

Marcin Makowski dla WP Opinie

d3v819f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v819f
d3v819f