Trwa ładowanie...
Discovery Historia
historia
24-07-2015 16:47

Polscy bohaterowie obrony Tobruku

Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich utrzymała najtrudniejszy 20-kilometrowy odcinek linii obrony. - Rekord pozostawania na wyłomie osiągnięty przez Australijczyków wynosi 4 tygodnie, a Polacy wytrzymać mogliby o tydzień dłużej - twierdził gen. Stanisław Kopański. Brygada Karpacka broniła tego najgorszego odcinka frontu przez 10 tygodni.

Polscy bohaterowie obrony TobrukuŹródło: Dicovery Historia
dr9veao
dr9veao

Przedłużające się oblężenie Tobruku prawdopodobnie zmusiło Hitlera do przesunięcia ataku na Związek Radziecki. Dopóki twierdza była w rękach aliantów, operujące z niej okręty brytyjskie utrudniały działania floty państw Osi. Nieustępliwa obrona w bardzo trudnych warunkach zapewniła strzelcom karpackim sławę w okupowanej Polsce. Polscy żołnierze zapewnili sobie również szacunek wśród aliantów.

Bitwa o Tobruk trwała od 10 kwietnia do 27 listopada 1941 roku, zakończyła się zwycięstwem aliantów. Polacy stanęli pod Tobrukiem naprzeciw żołnierzy z niemieckiego Afrika Korps Erwina Rommla, jednego z najlepszych dowódców III Rzeszy. Nieudane oblężenie Tobruku było jedną z pierwszych dużych porażek Niemiec w czasie II wojny światowej.

dr9veao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr9veao