Trwa ładowanie...
ycipk-2fspi4

Połowa Polaków negatywnie ocenia działania PiS ws. Sądu Najwyższego. Prawie tyle samo popiera protesty

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że co drugi Polak słyszący o sprawie Małgorzaty Gersdorf negatywnie ocenia działania PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ocena sytuacji zależy od sympatii politycznych
Ocena sytuacji zależy od sympatii politycznych (WP.PL)
ycipk-2fspi4

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie powyżej 65. roku życia, którzy nie zwrócili się o możliwość przedłużenia orzekania, przeszli w stan spoczynku, w tym pierwsza prezesa Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jak mówił 3 lipca prezydencki minister Paweł Mucha, prezydent wyznaczył sędziego Józef Iwulskiego na pełniącego obowiązki pierwszego prezesa SN. Również Małgorzata Gersdorf wyznaczyła go, ale na osobę zastępująca ją podczas nieobecności.

Z sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że słyszało o tym 64 proc. Polaków. Biorąc pod uwagę preferencje wyborcze, o sprawie słyszało 83 proc. wyborców PO i 70 proc. zwolenników PiS.

WP.PL
Podziel się
ycipk-2fspi4

50 proc. badanych negatywnie o odwołaniu Małgorzaty Gersdorf

Połowa osób, które znają sprawę, negatywnie ocenia odwołanie Małgorzaty Gersdorf z funkcji pierwszej prezes Sądu Najwyższego, w tym 31 proc. zdecydowanie negatywnie.

Przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych, w tym 12 proc. zdecydowanie pozytywnie wypowiada się o odwołaniu pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Zdania na ten temat nie ma 18 proc. ankietowanych.

Zobacz także: Zaskakująca teza ws. protestów przed Sądem Najwyższym. Publicyści komentują"

ycipk-2fspi4

Ocena zależy od sympatii politycznych. Wśród wyborców PO odwołanie Małgorzaty Gersdorf źle ocenia 73 proc badanych. Natomiast negatywnie ocenia to 18 proc. sympatyków PiS, a 55 proc. pozytywnie.

WP.PL
Podziel się

Zjednoczona Prawica nie miała prawa

ycipk-2fspi4

50 proc. badanych oceniło, że rząd nie miał prawa odwołać Małgorzaty Gersdorf z funkcji pierwszej prezes Sądu Najwyższego. W tym 21 proc. ankietowanych stwierdza, że rząd raczej nie miał prawa.

Natomiast 35 proc. uważa, że obóz rządzący miał takie prawo, ale 21 proc. nie jest tego całkowicie pewna.

Z sondażu wynika, że 13 proc. wyborców PiS nie zgadza się z tym, że istniała możliwość do odwołania pierwszej prezes Małgorzaty Gersdorf. Wśród wyborców PO jest to 74 proc. badanych. 14 proc. zwolenników PO odpowiedziała, że obóz Zjednoczonej Prawicy mógł tego dokonać.

ycipk-2fspi4
WP.PL
Podziel się

Co piąty Polak nie popiera protetsów

Polacy tak samo, jak negatywnie oceniają odwołanie Małgorzaty Gersdorf, popierają protesty w obronie Sądu Najwyższego (49 proc.). Wśród wyborców PiS protesty popiera 24 proc. z nich. Demonstracji w obronie Sądu Najwyższego nie popiera 22 proc. ankietowanych, a zdania nie ma 29 proc.

WP.PL
Podziel się
ycipk-2fspi4

Badanie metodą CAWI przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 6 – 10 lipca 2018 r. na próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1061). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2fspi4

ycipk-2fspi4
ycipk-2fspi4