Trwa ładowanie...

Połowa Polaków negatywnie ocenia działania PiS ws. Sądu Najwyższego. Prawie tyle samo popiera protesty

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że co drugi Polak słyszący o sprawie Małgorzaty Gersdorf negatywnie ocenia działania PiS.

Połowa Polaków negatywnie ocenia działania PiS ws. Sądu Najwyższego. Prawie tyle samo popiera protestyŹródło: WP.PL
dov6lj7
dov6lj7

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie powyżej 65. roku życia, którzy nie zwrócili się o możliwość przedłużenia orzekania, przeszli w stan spoczynku, w tym pierwsza prezesa Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jak mówił 3 lipca prezydencki minister Paweł Mucha, prezydent wyznaczył sędziego Józef Iwulskiego na pełniącego obowiązki pierwszego prezesa SN. Również Małgorzata Gersdorf wyznaczyła go, ale na osobę zastępująca ją podczas nieobecności.

Z sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że słyszało o tym 64 proc. Polaków. Biorąc pod uwagę preferencje wyborcze, o sprawie słyszało 83 proc. wyborców PO i 70 proc. zwolenników PiS.

WP.PL
Źródło: WP.PL

50 proc. badanych negatywnie o odwołaniu Małgorzaty Gersdorf

Połowa osób, które znają sprawę, negatywnie ocenia odwołanie Małgorzaty Gersdorf z funkcji pierwszej prezes Sądu Najwyższego, w tym 31 proc. zdecydowanie negatywnie.

dov6lj7

Przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych, w tym 12 proc. zdecydowanie pozytywnie wypowiada się o odwołaniu pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Zdania na ten temat nie ma 18 proc. ankietowanych.

Zobacz także: Zaskakująca teza ws. protestów przed Sądem Najwyższym. Publicyści komentują"

Ocena zależy od sympatii politycznych. Wśród wyborców PO odwołanie Małgorzaty Gersdorf źle ocenia 73 proc badanych. Natomiast negatywnie ocenia to 18 proc. sympatyków PiS, a 55 proc. pozytywnie.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zjednoczona Prawica nie miała prawa

50 proc. badanych oceniło, że rząd nie miał prawa odwołać Małgorzaty Gersdorf z funkcji pierwszej prezes Sądu Najwyższego. W tym 21 proc. ankietowanych stwierdza, że rząd raczej nie miał prawa.

dov6lj7

Natomiast 35 proc. uważa, że obóz rządzący miał takie prawo, ale 21 proc. nie jest tego całkowicie pewna.

Z sondażu wynika, że 13 proc. wyborców PiS nie zgadza się z tym, że istniała możliwość do odwołania pierwszej prezes Małgorzaty Gersdorf. Wśród wyborców PO jest to 74 proc. badanych. 14 proc. zwolenników PO odpowiedziała, że obóz Zjednoczonej Prawicy mógł tego dokonać.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Co piąty Polak nie popiera protetsów

Polacy tak samo, jak negatywnie oceniają odwołanie Małgorzaty Gersdorf, popierają protesty w obronie Sądu Najwyższego (49 proc.). Wśród wyborców PiS protesty popiera 24 proc. z nich. Demonstracji w obronie Sądu Najwyższego nie popiera 22 proc. ankietowanych, a zdania nie ma 29 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie metodą CAWI przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 6 – 10 lipca 2018 r. na próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1061). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

dov6lj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dov6lj7