Trwa ładowanie...

Polacy wierzą w siłę, ale nie w obietnice USA. Podziały widać w zaufaniu do Trumpa

Polacy chłodno i realistycznie oceniają relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Nie mamy złudzeń co do naszych stosunków z Waszyngtonem i Donaldem Trumpem. Niemniej wielu Polaków uważa, że amerykańscy żołnierze powinni na stałe zamieszkać w naszym kraju.

Share
Polacy wierzą w siłę, ale nie w obietnice USA. Podziały widać w zaufaniu do TrumpaŹródło: East News
d3fdwvw

Wyniki sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna pokazują, że zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA i jego późniejsza wizyta w Warszawie wywołało wiele nadziei na dalsza poprawę relacji między obu krajami. Rząd PiS wielokrotnie przekonywał, że stosunki Warszawy z Waszyngtonem są świetne i mogą być jeszcze lepsze.

Tego optymizmu nie podziela wielu Polaków. Zdaniem aż 31 proc. uczestników badania relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską pogorszyły się od objęcia władzy przez Donalda Trump. Największymi optymistami są sympatycy PiS. Co czarty z nich uważa, że te stosunki się poprawiły. Natomiast ponad połowa (55 proc.) zwolenników PO widzi pogorszenie.

Panel Ariadna / WP
Źródło: Panel Ariadna / WP

Z przekonaniem o pogorszeniu się relacji wiąże się brak zaufania do gospodarza Białego Domu. Niemal połowa (45 proc.) respondentów nie wierzy obietnicom wspierania Polski przez Donalda Trumpa. Tu również zwolennicy PO są bardziej krytyczni wobec prezydenta USA niż sympatycy PiS.

d3fdwvw
Pandel Ariadna / WP
Źródło: Pandel Ariadna / WP

Nie dziwi przy tym, że 60 proc. pytanych uważa, że Polska nie jest równorzędnym partnerem dla USA. W tym wypadku oba obozy polityczne są zgodne. Ponad połowa (55 proc.) zwolenników PiS i przeszło trzy czwarte (76 proc.) sympatyków PO dostrzega dysproporcje w relacjach między Warszawą a Waszyngtonem.

Panel Ariadna / WP
Źródło: Panel Ariadna / WP

Brak zaufania nie zmienia faktu, że większa liczba Polaków (43 proc.) uważa, że w kraju powinny znajdować się stałe, amerykańskie bazy wojskowe. Jedna trzecia (33 proc.) jest przeciwnego zadania. Spojrzenie na możliwość rozlokowania żołnierzy z USA w Polsce łączy PO i PiS, których odpowiedzi na to pytania tylko nieznacznie się różnią. W tej kwestii zwolennicy opozycji po raz kolejny są bardziej krytyczni w stosunku do wielkiego sojusznika.

d3fdwvw
Panel Ariadna / WP
Źródło: Panel Ariadna / WP

Zobacz także: Historyczne porozumienie USA i Korei Płn. Sasin komentuje"

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 8-12 czerwca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1066). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fdwvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fdwvw
d3fdwvw