WP

Polacy pozytywnie oceniają ograniczenia w handlu. Najbardziej cieszą się wyborcy PiS

Połowa Polaków pozytywnie ocenia nowe przepisy, przeciwnego zdania jest 36 proc. Co ciekawe, co piąty wyborca PiS odczuł w swoim życiu utrudnienia po wejściu w życie ograniczenia handlu w niedziele. Tak wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
59 proc. badanych stwierdziło, że nie odczuła ograniczenia w handlu
59 proc. badanych stwierdziło, że nie odczuła ograniczenia w handlu (East News, Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
WP

Z badania dla Wirtualnej Polski wynika, że 94 proc. Polaków słyszało o ograniczeniu handlu w niedziele. Natomiast 6 proc. nie wie w ogóle o obowiązujących od początku marca przepisach.

Najlepiej poinformowani są wyborcy Nowoczesnej (99 proc.), która prowadziła akcję "Robię zakupy kiedy chcę". Natomiast wśród wyborców PiS i Kukiz'15 o ograniczeniach w handlu nie słyszało po 4 proc. badanych, a wśród zwolenników PO 5 proc.

Połowa Polaków pozytywnie o ograniczeniu handlu

WP

50 proc. pozytywnie ocenia nowe przepisy (w tym 26 proc. zdecydowanie pozytywnie). W porównaniu z poprzednim badaniem, o 1 pkt. proc. wzrosła liczba Polaków mających pozytywne opinie na ten temat.

Negatywne zdanie ma 36 proc. badanych (o 3 pkt. proc. mniej niż poprzednio), w tym 17 proc. zdecydowanie negatywne. 17 proc. ankietowanych nie miało jednoznacznej opinii na ten temat.

WP.PL
Podziel się

Nie wszyscy wyborcy PiS ograniczenie w handlu oceniają pozytywnie. 18 proc. ankietowanych stwierdziło, że źle ocenia wprowadzone przepisy, a 76 proc. pozytywnie. Najbardziej w tej kwestii podzieleni są wyborcy Kukiz'15, bo 51 proc. ocenia ograniczenie źle, a 45 proc. dobrze. Więcej przeciwników, niż zwolenników, nowych rozwiązań jest wśród zwolenników PO (56 proc. do 32 proc.) i Nowoczesnej (62 proc. do 33 proc.).

WP

Zobacz także: Nowa "zimna wojna". Jacek Żakowski wskazuje na polski wątek

Zakaz jest "po prostu głupi"

Osoby negatywnie oceniające ograniczenie handlu zapytano też o powody ich opinii. Wśród nich dominuje stwierdzenie, że jest to "po prostu głupi zakaz". Uważa tak 45 proc. ankietowanych.

WP

Następnie wskazywano, że obowiązujące od marca przepisy ograniczają wolność osobistą oraz utrudniają życie. Co trzeci ankietowany uważa, że ograniczenia w niedzielnym handlu mogą doprowadzić do zwolnień. Co piąty ankietowany wskazywał też, że po prostu lubił robić zakupy w niedziele. 8 proc. badanych stwierdziło, że wprowadzone przez partię rządzącą zmiany ocenia negatywnie, bo "nie lubi PiS-u".

WP.PL
Podziel się

Większość Polaków nie odczuła skutków zmian

59 proc. badanych stwierdziło, że nie odczuła ograniczenia w handlu, w tym 28 proc. raczej nie. Natomiast co czwarty ankietowany stwierdził, że nowe przepisy utrudniły mu życie, w tym 7 proc. zdecydowanie utrudniły życie.

WP

Najmniej skutki nowych przepisów odczuli wyborcy PiS, bo tylko 20 proc. z nich. Inaczej sytuacja wygląda wśród zwolenników partii opozycyjnych. Po 55 proc. ankietowanych wyborców PO i Kukiz'15 oraz 53 proc. sympatyków Nowoczesnej odczuło zmiany.

WP.PL
Podziel się

_Badanie metodą CAWI przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 16 - 19 marca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1063). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. _

Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP