Trwa ładowanie...
dpoxc8q

Polacy odpowiedzą na wezwanie prezydenta. Pytanie czy PiS na to pozwoli. Nasz sondaż

O frekwencję w referendum na temat zmian w konstytucji prezydent może być spokojny – Polacy pójdą zagłosować. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. Jeśli przyjąć terminologię sportową, to Duda zaskoczył PiS i prowadzi 1:0.

dpoxc8q
dpoxc8q

- Złożę w Senacie stosowny wniosek, aby referendum konsultacyjne odbyło się w tych wielkich listopadowych datach - 10 i 11 listopada tego roku. Apeluję do państwa o obecność. Proszę, byście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie - to apel prezydenta do Polaków wygłoszony 3 maja.

Sytuacja jest nieco dziwna i to z kilku powodów. Po pierwsze, prezydent dotychczas nie ogłosił precyzyjnej listy pytań, na które Polacy mieliby odpowiedzieć. To wydaje się jednak najmniejszym problemem.

Ważniejsze jest bowiem to, czy Senat, w którym większość ma PiS zaakceptuje nie tylko termin, ale w ogóle pomysł referendum konsultacyjnego. PiS marzy się bowiem system kanclerski, w którym prezydent zostałby sprowadzony jedynie do roli „strażnika żyrandola”, a Andrzej Duda chciałby dla siebie - i swoich następców - zdecydowanie większej władzy, jako ten, który ma największy mandat społeczny.

Okazuje się, że jeśli do referendum dojdzie, to Polacy odpowiedzą na wezwanie prezydenta. Nie dość, że 72 proc. z nich już teraz nie tylko słyszało o inicjatywie Andrzeja Dudy, to do urn wybrałoby się 51 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .
WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Taki wynik zdecydowanie przekroczyłby najśmielsze oczekiwania Pałacu Prezydenckiego. Przy niskiej - kilkunastoprocentowej frekwencji - pozostałoby uznać, że Polacy nie są zainteresowani zmianami. Okazuje się jednak, że również o to Andrzej Duda może być spokojny. 43 proc. badanych, podobnie jak prezydent, dostrzega potrzebę zmian w konstytucji.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Teraz wszystko w rękach PiS, które inicjatywą prezydenta było zaskoczone. Większość badanych dostrzega tę niechęć polityków Zjednoczonej Prawicy do dostosowania się do reguł gry, które stara narzucić się prezydent. 40 proc. badanych uznało, że pomysł referendum konsultacyjnego prawicy się nie podoba.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Badanie metodą CAWI przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 4-8 maja 2018 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1077). Kwoty dobrane wg re-prezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

dpoxc8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpoxc8q