WP

Polacy bezlitośni dla piratów. "Trzeba dożywotnio odbierać im prawo jazdy"

Bandycki rajd polskich kierowców u naszych południowych sąsiadów, zakończony śmiercią Słowaka, spowodował, że na nowo rozgorzała dyskusja o zaostrzeniu kar dla piratów drogowych. Z badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika jasno – Polacy w większości byliby „za”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W ub. roku na polskich drogach zginęło 2831 ludzi.
W ub. roku na polskich drogach zginęło 2831 ludzi. (PAP, Fot: Leszek Szymański)
WP

30 września w okolicy Dolnego Kubina trzech Polaków urządziło sobie rajd po drodze publicznej. Jechali z nadmierną prędkością, wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. W pewnym momencie na ich drodze pojawia się skoda, kierowana przez 57-letniego Słowaka. Jeden z piratów, kierujący porsche, nie zdążył zjechać na swój pas. Doszło do zderzenia - Słowak, jadący z żoną i synem, zginął.

Jechali "normalnie". Tak jeżdżą przecież u siebie

"Mordercy, idioci, dzicz" – słowackie media nie szczędziły i do dziś nie szczędzą ostrych określeń, gdy piszą o piratach z Polski. Po prostu nie mieści im się w głowach, że ktoś mógł w ten sposób prowadzić samochód.

WP

Tymczasem Polacy jechali tak, jak wielu kierowców w Polsce jeździ na co dzień – agresywnie, nieostrożnie, z dużą prędkością. Z badania na panelu Ariadna wynika, że aż 66 proc. Polaków spotkało się z agresywnym zachowaniem innych kierowców.

WP.PL
Podziel się

To w dużej mierze tłumaczy, dlaczego polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie. W ubiegłym roku doszło u nas do 32 760 wypadków drogowych, w których zginęło 2831 osób. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (7416 przypadków), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (6837) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (1323). Z dwoma ostatnimi przyczynami mieliśmy do czynienia właśnie na Słowacji.

W odczuciu ankietowanych na panelu Ariadna najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Tak uważa 63 proc. badanych. Na drugim miejscu badani wskazali na pijanych kierowców - 62 proc. (w zeszłym roku uczestniczyli oni w 2788 wypadkach, czyli 8,5 proc. ogółu). Trzecią przyczyną jest brawura - 45 proc. wskazań.

WP
WP.PL
Podziel się

Już nigdy więcej nie powinni prowadzić

Według uczestników badania rozwiązaniem, które mogłoby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, jest dożywotnie odbieranie prawa jazdy kierowcom jeżdżącym w brawurowy i niebezpieczny sposób. 58 proc. respondentów wypowiedziało się o tym pomyśle pozytywnie.

WP.PL
Podziel się
WP

Jeszcze więcej ankietowanych uważa, że powinny zostać zaostrzone kary za przestępstwa drogowe. Zwolennikami tego rozwiązania jest 71 proc. Polaków.

Choć na naszych drogach jest niebezpiecznie - co pokazują przytoczone powyżej statystyki - to Polacy stosunkowo wysoko oceniają policjantów drogówki. 49 proc. badanych ma o nich pozytywne zdanie.

WP.PL
Podziel się

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 5-8 października 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1052). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

WP
Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP