Łukasz Witczyk
Z czym kojarzy ci się PRL?
Z opowieściami rodziców i najbliższych. Z długimi kolejkami za wszystkim i pustymi półkami w sklepach, co w dzisiejszych czasach dla młodych ludzi jest czymś abstrakcyjnym. Zawsze ciekawy byłem tego okresu, ale w szkołach brakowało czasu, by zrealizować program do końca, a najnowsze dzieje były przewidziane na koniec ostatnich klas. Wtedy ważniejsze były egzaminy czy matura. PRL to również wiele ciekawych i pełnych absurdów filmów komediowych, które świetnie ukazywały tamtą rzeczywistość. Dziś młodzież tego nie ma prawa zrozumieć.
Czy 1989 rok to ważna data w historii Polski?
To jeden z najważniejszych momentów w najnowszej historii naszego kraju. Dzięki przemianom, jakie wtedy nastąpiły, pokojowo zmieniony został ustrój z komunizmu na demokrację. Gdyby nie to, nasza przyszłość mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.
Czy 4 czerwca 1989 r. skończył się komunizm? Co to dla ciebie znaczy?
4 czerwca 1989 roku oficjalnie skończył się w Polsce komunizm. Ale jeszcze wiele lat minęło, gdy przestało padać stwierdzenie "za komuny było lepiej". Koniec komunizmu oznacza dla mnie wiele. Nie wyobrażam sobie, że nie mógłbym, na przykład, wyjechać za granicę wtedy, kiedy mam taki plan. Moja wolność nie jest w żaden sposób ograniczana i to jest dla mnie najważniejsze.
Czy chodzisz na wybory?
Chodzę na każde wybory odkąd ukończyłem 18. rok życia. Właśnie po to pokolenia moich rodziców i dziadków walczyły o demokrację, żebyśmy my mogli w demokratycznych wyborach decydować o naszej przyszłości.
Za co najbardziej cenisz Polskę?
Najbardziej cenię Polskę za to, że jest moją ojczyzną. Że tutaj mogłem dorastać i wykorzystywać swoje szanse.
Co chciałbyś w Polsce zmienić?
Najważniejsze to zakończyć wojnę polsko-polską. By politycy z obu obozów ze sobą normalnie rozmawiali. By poprawiła się atmosfera między ludźmi i nie było podziałów.
Najważniejsze wydarzenie w twoim życiu lub trzydziestoleciu Polski to...?
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. To otworzyło drzwi do lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń.
Najważniejszy Polak trzydziestolecia 1989-2019 to...?
Jan Paweł II. Dzięki niemu nastąpiło wiele przemian w naszym kraju. To on dla wielu jest autorytetem. Cieszę się, że żyłem w czasach, gdy mieliśmy papieża-Polaka.
Czy masz kompleksy wobec rówieśników/ludzi z Zachodu?
Nie mam żadnych kompleksów. Wszyscy jesteśmy równi i możemy wykorzystać wszystkie szanse, jakie mamy.
Czy uważasz, że w 1989 wybory były wolne, czy Okrągły Stół był układem z komunistami?
Wybory były wolne. Gdyby tak nie było, tematem najprawdopodobniej zająłby się sąd i byłyby odpowiednie wyroki skazujące.
Co znaczy dla ciebie słowo solidarność? Jak ją okazywać?
Solidarność jest dla wszystkich. Nie powinna być zawłaszczona przez związek czy partię polityczną. Wszyscy powinniśmy być solidarni i dążyć do tego, by między Polakami nie było tak dużych podziałów, jak są obecnie.
Jakie jest największe wyzwanie, które stoi przed tobą lub twoim pokoleniem?
Najważniejsze to zakończenie politycznych sporów, przez które społeczeństwo jest każdego dnia coraz bardziej podzielone.