WP

Po "skandalu krzesełkowym” Andrzej Duda może na chwilę odetchnąć

Duża część Polaków uważa, że Andrzej Duda dobrze sprawuje swój urząd i stara się być prezydentem wszystkich. Tak wynika z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
11 września 2018 roku. Prezydent Andrzej Duda przemawia w Leżajsku.
11 września 2018 roku. Prezydent Andrzej Duda przemawia w Leżajsku. (East News, Fot: Grzegorz Bukala/REPORTER)
WP

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14-17 września już po słynnym wystąpieniu prezydenta w Leżajsku, ale jeszcze przed wizytą u Donalda Trumpa, w czasie której Andrzej Duda był zmuszony podpisać na stojąco deklarację o współpracy polsko-amerykańskiej.

Na pytanie, jak ogólnie oceniasz Andrzeja Dudę w roli prezydenta Polski, 47 proc. ankietowanych stwierdziło, że ma pozytywne zdanie o głowie państwa. Odmiennego zdania było 34 proc. Polaków. Co charakterystyczne, pozytywnych ocen prezydent zebrał zdecydowanie więcej wśród wyborców PiS (85 proc.). Wyborcy PO oceniają go pozytywnie w zaledwie 23 proc.

WP.PL
Podziel się
WP

Wyborcy zdają się również nie pamiętać słów Andrzeja Dudy wypowiedzianych w maju 2017 roku. Prezydent mówił wtedy: "Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo nie został przez wszystkich Polaków wybrany”.

Okazuje się, że mimo tamtej deklaracji więcej spośród ankietowanych – 42 proc. - uważa, że Andrzej Duda stara się być prezydentem wszystkich. Przeciwnego zdania jest 39 proc. I w tym przypadku widać diametralnie inny odbiór działań prezydenta wśród wyborców PiS (79 proc.) i PO (19 proc.).

WP.PL
Podziel się

Choć z wielu badań wynika, że Polacy nie chcą opuszczać Unii Europejskiej, to w postrzeganiu UE prawie połowie z nich blisko do prezydenta.

WP

W Leżajsku Andrzej Duda mówił o UE właśnie jako o wyimaginowanej wspólnocie. W ten sam sposób Unię postrzega 42 proc. badanych (68 proc. wśród wyborców PiS). Z takim twierdzeniem nie zgadza się 43 proc. Polaków (67 proc. wyborców PO).

WP.PL
Podziel się

Prezydent mówił również o tym, że Wspólnota powinna zostawić nas w spokoju. Podobnego zdania jest 46 proc. badanych (77 proc. wyborców PiS). Inaczej myśli 40 proc. uczestników badania (79 proc. wyborców PO).

WP.PL
Podziel się
WP

Jeszcze więcej badanych zgadza się z prezydentem, że UE nie powinna wtrącać się w sprawy wewnętrzne Polski. Tak uważa 60 proc. badanych (aż 90 proc. wyborców PiS). Odmienny pogląd wyraziło 28 proc. (52 proc. wyborców PO).

WP.PL
Podziel się

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 14-17 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP