Trwa ładowanie...
dkxwv3y

Po "skandalu krzesełkowym” Andrzej Duda może na chwilę odetchnąć

Duża część Polaków uważa, że Andrzej Duda dobrze sprawuje swój urząd i stara się być prezydentem wszystkich. Tak wynika z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
11 września 2018 roku. Prezydent Andrzej Duda przemawia w Leżajsku.
11 września 2018 roku. Prezydent Andrzej Duda przemawia w Leżajsku. (East News, Fot: Grzegorz Bukala/REPORTER)
dkxwv3y

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14-17 września już po słynnym wystąpieniu prezydenta w Leżajsku, ale jeszcze przed wizytą u Donalda Trumpa, w czasie której Andrzej Duda był zmuszony podpisać na stojąco deklarację o współpracy polsko-amerykańskiej.

Na pytanie, jak ogólnie oceniasz Andrzeja Dudę w roli prezydenta Polski, 47 proc. ankietowanych stwierdziło, że ma pozytywne zdanie o głowie państwa. Odmiennego zdania było 34 proc. Polaków. Co charakterystyczne, pozytywnych ocen prezydent zebrał zdecydowanie więcej wśród wyborców PiS (85 proc.). Wyborcy PO oceniają go pozytywnie w zaledwie 23 proc.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Wyborcy zdają się również nie pamiętać słów Andrzeja Dudy wypowiedzianych w maju 2017 roku. Prezydent mówił wtedy: "Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo nie został przez wszystkich Polaków wybrany”.

dkxwv3y

Okazuje się, że mimo tamtej deklaracji więcej spośród ankietowanych – 42 proc. - uważa, że Andrzej Duda stara się być prezydentem wszystkich. Przeciwnego zdania jest 39 proc. I w tym przypadku widać diametralnie inny odbiór działań prezydenta wśród wyborców PiS (79 proc.) i PO (19 proc.).

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Choć z wielu badań wynika, że Polacy nie chcą opuszczać Unii Europejskiej, to w postrzeganiu UE prawie połowie z nich blisko do prezydenta.

W Leżajsku Andrzej Duda mówił o UE właśnie jako o wyimaginowanej wspólnocie. W ten sam sposób Unię postrzega 42 proc. badanych (68 proc. wśród wyborców PiS). Z takim twierdzeniem nie zgadza się 43 proc. Polaków (67 proc. wyborców PO).

    WP.PL
(WP.PL, Fot: .)

Prezydent mówił również o tym, że Wspólnota powinna zostawić nas w spokoju. Podobnego zdania jest 46 proc. badanych (77 proc. wyborców PiS). Inaczej myśli 40 proc. uczestników badania (79 proc. wyborców PO).

    WP.PL
(WP.PL, Fot: .)

Jeszcze więcej badanych zgadza się z prezydentem, że UE nie powinna wtrącać się w sprawy wewnętrzne Polski. Tak uważa 60 proc. badanych (aż 90 proc. wyborców PiS). Odmienny pogląd wyraziło 28 proc. (52 proc. wyborców PO).

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 14-17 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

dkxwv3y

Podziel się opinią

Share
dkxwv3y
dkxwv3y