Trwa ładowanie...
d2hwly8

Otwarcie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce już 16 maja

16 maja 2015 w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, z którego tysiące Polaków wypłynęło w świat, zostanie otwarte jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Przedstawi ono historię milionów naszych rodaków żyjących poza ojczyzną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarcie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce już 16 maja
(Morska Agencja Fotograficzna Gdynia, Fot: Dworzec Morski, zdjęcie wykonane w 1938 r. lub wcześniej)
d2hwly8

Ekspozycja stała przybliży dzieje emigracji z ziem polskich od XIX wieku do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Narracja muzeum prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię - po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej.

Ekspozycja pozwoli poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd, pokaże jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs - zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji goście Muzeum znajdą kilkumetrową multimedialną instalację globu, poświęconą polskiej obecności na świecie, czy projekt "Batory w budowie" - w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.

Muzeum będzie działało pod adresem Gdynia, ul. Polska 1.

d2hwly8

Podziel się opinią

Share
d2hwly8
d2hwly8