Trwa ładowanie...
ddi41a6

Opozycja: "PiS chce zakazać aborcji eugenicznej". Dla Polaków to bez znaczenia (Badanie)

Nieważne, czy partia jest za aborcją eugeniczną, czy przeciw - wynika z badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Polacy nie orientują się w sprawie przerwania ciąży ze względu na choroby genetyczne lub wady rozwojowe nienarodzonego dziecka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opozycja: "PiS chce zakazać aborcji eugenicznej"
Opozycja: "PiS chce zakazać aborcji eugenicznej" (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
ddi41a6

Jeśli PiS wygra wybory, to w drugiej kadencji rządów może zaostrzyć prawo dotyczące aborcji tj. zakazać aborcji eugenicznej - informowała Wirtualna Polska. - W sprawie ochrony życia jest w tej chwili pewien kompromis, wypracowany przed laty i nie ma żadnych planów, żeby ten stan prawny zmieniać - powiedział Michał Dworczyk. Okazuje się, że dla Polaków nie jest to sprawa, która decydowałaby o tym, na kogo oddadzą swój głos w wyborach parlamentarnych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna, większość Polaków nie orientuje się, czym jest aborcja eugeniczna. Tak odpowiedziało aż 75 proc. pytanych. 43 proc. tej grupy stanowią osoby, które wskazały opcję "w ogóle się nie orientuję", a 32 proc. - "raczej się nie orientuję".

Z kolei 25 proc. respondentów twierdzi, że orientuje się, czym jest aborcja eugeniczna, z czego 19 proc. to osoby, które "raczej się orientują", a 6 proc. - te, które "bardzo dobrze się orientują".

ddi41a6

Zobacz także: Chcą żeby wygrał PiS. Poszczą w tej intencji. Komentarz Marcina Kierwińskiego

WP.PL

Zapytaliśmy też badanych, o to, czy według ich wiedzy w Polsce jest dopuszczalna aborcja eugeniczna, czyli przerwanie ciąży ze względu na choroby genetyczne lub wady rozwojowe nienarodzonego dziecka. Twierdząco odpowiedziało 47 proc. ankietowanych, przecząco - 28 proc. Opcję "nie wiem" wybrało z kolei 25 proc. badanych.

WP.PL

Poza wiedzą Polaków, sprawdziliśmy też, co sądzą o dopuszczalności w Polsce aborcji eugenicznej. 62 proc. respondentów jest za tym rozwiązaniem. Przeciwnego zdania jest 15 proc. badanych, z czego 9 proc. to osoby, które wskazały opcję "raczej nie", a 5 proc. "zdecydowanie nie".

ddi41a6

Zarówno wyborcy PiS (69 proc.), jak i PO (79 proc.) popierają dopuszczalność aborcji eugenicznej w naszym kraju.

WP.PL

"W jaki sposób popieranie przez daną partię aborcji eugenicznej w Polsce wpływa na twoją skłonność do głosowania na taką partię?" - to kolejne pytanie, które zadaliśmy Polakom. Okazuje się, że wybierając ugrupowanie, na które zagłosują, nie biorą pod uwagę jego stosunku do sprawy (59 proc.).

ddi41a6

27 proc. ankietowanych jest bardziej skłonnych głosować na partię, która popiera aborcję eugeniczną. Z kolei 14 proc. prędzej poparłoby partię, która jest przeciwna aborcji eugenicznej.

WP.PL

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 13-17 września 2019 roku, metodą CAWI, na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1043 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana została według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddi41a6

Podziel się opinią

Share

ddi41a6

ddi41a6