Trwa ładowanie...

Odnaleziono wrak niemieckiej łodzi podwodnej U-576 i jej ofiary

Niemiecki okręt podwodny z czasów II wojny światowej i leżący zaledwie 220 metrów dalej wrak zatopionego przez niego transportowca odkryli amerykańscy badacze niecałe 50 km od wybrzeży Karoliny Północnej.

Odnaleziono wrak niemieckiej łodzi podwodnej U-576 i jej ofiaryŹródło: Załoga U-576, fot: NOAA
dffhhe0
dffhhe0

15 lipca 1942 r. konwój 19 statków handlowych oznaczony symbolem KS-520 płynął z Florydy do Wirginii wioząc zaopatrzenie dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Statki były osłaniane przez jednostki amerykańskiej marynarki wojennej i straży przybrzeżnej.

Na wysokości przylądka Hatteras w Karolinie Północnej do konwoju zbliżył się niepostrzeżenie niemiecki okręt podwodny U-576. Nim eskorta zdążyła zareagować posłał na dno płynący pod nikaraguańską banderą statek "Bluefields" i uszkodził dwie inne jednostki. Niemcom nie było jednak dane długo cieszyć się z sukcesu. Zaatakowany przez samolot Vought OS2U Kingfisher i ostrzeliwany z działa ustawionego na pokładzie transportowca "Unicoi" U-576 szybko poszedł na dno wraz z 45 oficerami i marynarzami. Załogę nikaraguańskiej jednostki uratowano.

- To nie jest jedynie znalezienie pojedynczego wraku. Odkryliśmy ważne pobojowisko, które jest częścią Bitwy o Atlantyk. Te dwa okręty spoczęły zaledwie dwieście metrów od siebie i pozwalają nam interpretować ich zapomnianą historię - mówi Joe Hoyt, główny naukowiec ekspedycji.

Wraki namierzyli na początku tego roku specjaliści z amerykańskiej agencji federalnej National Oceanic and Atmospheric Administration. W sierpniu uzyskali dokładniejsze dane o nich i ostatecznie zidentyfikowali obie jednostki. Niemiecki okręt zgodnie z międzynarodowymi zwyczajami i wolą współczesnych władz Niemiec został uznany za cmentarz wojenny jego 45-osobowej załogi. Nie będzie więc wydobyty na powierzchnię.

Wojciech Pastuszka, Archeowiesci.pl

dffhhe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dffhhe0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj