Trwa ładowanie...
d1tgu2n
Odbicie Attu i Kiska - amerykańskich wysp okupowanych przez Japonię
Discovery Historia
historia

Odbicie Attu i Kiska - amerykańskich wysp okupowanych przez Japonię

1 maja 1943 roku amerykańskie oddziały wylądowały na Attu - wyspie należącej do USA okupowanej przez Japończyków. Fatalna pogoda spowodowała, że Amerykanie nie mieli wsparcia lotnictwa. Na wyspie nie było dróg dla ciężarówek. Najbardziej jednak cierpieli sami żołnierze - otrzymali letnie mundury, ponieważ według dowództwa, miało to przyspieszyć ofensywę. W konsekwencji więcej więcej amerykańskich żołnierzy zginęło z powodu odmrożeń i chorób, niż od kul Japończyków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1tgu2n

1 maja 1943 roku amerykańskie oddziały wylądowały na Attu - wyspie należącej do USA, okupowanej przez Japończyków. Fatalna pogoda spowodowała, że Amerykanie nie mieli wsparcia lotnictwa. Na wyspie nie było dróg dla ciężarówek. Najbardziej jednak cierpieli sami żołnierze - otrzymali letnie mundury, ponieważ według dowództwa, miało to przyspieszyć ofensywę. W konsekwencji więcej amerykańskich żołnierzy zginęło z powodu odmrożeń i chorób, niż od kul Japończyków.

W ciągu dwóch tygodni Japończycy zostali zapędzeni na kraniec wyspy. Nie zamierzali się jednak poddać. Nie mając szans na zwycięstwo, rzucili się do samobójczych ataków. Zginęli w nich prawie wszyscy japońscy żołnierze. Miesiąc później Japończycy ewakuowali swój garnizon z drugiej z okupowanych amerykańskich wysp - Kiska.

d1tgu2n

Podziel się opinią

Share
d1tgu2n
d1tgu2n