Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: Donald Trump modyfikuje plan wizyty w Polsce. Ucieka ważny punkt programu [NEWS]

Jak udało się nam ustalić, w ostatniej chwili z agendy podróży do Polski, którą na przełomie sierpnia i września odbędzie prezydent USA Donald Trump, usunięto jej ważny punkt. Chodzi o wizytę obydwu prezydentów w bazie wojsk amerykańskich w Powidzu. – Sama podróż się odbędzie, ale może być krótsza – twierdzą źródła Wirtualnej Polski.

Nieoficjalnie: Donald Trump modyfikuje plan wizyty w Polsce. Ucieka ważny punkt programu [NEWS]Źródło: East News
dxtlqde
dxtlqde

- Biały Dom zmienił plany - usłyszałem nieoficjalnie w rozmowie z jednym z pracowników amerykańskiego Departamentu Stanu w czwartek późnym popołudniem. W ostatniej chwili modyfikacji uległ bowiem program przylotu Donalda Trumpa do Polski.

Podróż zaplanowana na 31 sierpnia, pierwotnie miała potrwać do 2 września. W międzyczasie, amerykańska głowa państwa miała uczestniczyć w oficjalnych warszawskich obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie, dzień później, planowano historyczną wizytę obydwu prezydentów w amerykańskiej bazie lotniczej w Powidzu, w województwie wielkopolskim.

- Ten punkt, czyli Powidz, został właśnie wykreślony z listy – mówi Wirtualnej Polsce amerykański informator. Na pytanie, czy oznacza to również skrócenie wizyty, odpowiada, że "nie jest to wykluczone" i "nie może sobie wyobrazić, aby w takiej sytuacji Trump został dzień dłużej bez wyraźnego celu". Niemniej podkreśla, że choć w przestrzeni publicznej pojawiały się takie plotki po wycofaniu się z podróży do Danii, sama wizyta w Warszawie "nie jest zagrożona" oraz "trwają pracę nad szczegółowym programem". Jak podkreśla rozmówca WP, decyzja amerykańskiej administracji nie ma żadnego związku z polityką, przeważyły natomiast "trudności logistyczne związane z przetransportowaniem prezydenta do amerykańskiej bazy poza Warszawą".

Polscy rozmówcy z kręgów dyplomatycznych podkreślają jednak, że Donald Trump skróci pobyt w Polsce z powodu wykreślenia z agendy lotu do Danii, który miał się odbyć tego samego dnia.

Wizyta Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy miała być pierwszą wspólną wizytą prezydentów Polski i USA w sojuszniczej bazie wojskowej. Jak informowaliśmy jako pierwsi na Wirtualnej Polsce, w podróży amerykańskiej głowy państwa będzie uczestniczyć również Pierwsza Dama - Melania Trump.

Pałac Prezydencki oficjalnie nie komentuje całej sprawy.

Marcin Makowski dla WP Opinie

dxtlqde
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxtlqde