Trwa ładowanie...

NEWS WP. Była szefowa marketingu technologicznego giganta będzie odpowiadać za politykę demograficzną rządu

Jak poinformował w środę rano szef KPRM Michał Dworczyk, Rada Ministrów przyjmie dzisiaj rozporządzenie ustanawiające nowe stanowisko - pełnomocnika rządu ds. polityki demograficznej. Wirtualna Polska ustaliła, że będzie je pełniła Barbara Socha, była dyrektor marketingu IBM Polska.

NEWS WP. Była szefowa marketingu technologicznego giganta będzie odpowiadać za politykę demograficzną rząduŹródło: East News, fot: Mateusz Grochowski
d1dzoq3
d1dzoq3

"Jeśli chodzi o wskaźnik dzietności, to jesteśmy, niestety, na bardzo odległym miejscu, nie tylko w skali Unii Europejskiej, ale w ogóle w skali świata" - powiedział w Radiowej Jedynce minister Michał Dworczyk, zapowiadając jednocześnie utworzenie "szalenie istotnego z perspektywy PiS" stanowiska pełnomocnika rządu ds. polityki demograficznej.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, najpóźniej do końca tygodnia Rada Ministrów powoła na tę funkcję Barbarę Sochę - byłą dyrektor komunikacji, rzecznik i dyrektor ds. marketingu przemysłowego na Europę Środkowo-Wschodnią w IBM Polska. Socha od czerwca 2018 r. zajmowała się również projektami badawczymi oraz koordynacją kampanii społecznych w Fundacji Mama i Tata. Jest także prezesem Stowarzyszenia Ruch 4 Marca, sprzeciwiającego się m.in. wprowadzeniu karty LGBT+ w Warszawie przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Wcześniej na SGH ukończyła dwa kierunki z zakresu bankowości i polityki gospodarczej, oraz studia podyplomowe z dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Czym zajmie się nowy pełnomocnik rządu?

Zgodnie z informacjami WP, pełnomocnik ma wykonywać swoje obowiązki w randze sekretarza bądź podsekretarza stanu, zwyczajowo tytułowanego ministrem. Do jego zadań będzie należało przede wszystkim przygotowanie projektu tzw. Strategii Demograficznej, której celem ma być "zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnej rodziny".

Równocześnie w zakresie kompetencji pełnomocnika pozostanie opiniowanie projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w zakresie ich wpływu na politykę demograficzną, zlecanie ekspertyz, powoływanie zespołów eksperckich czy "inicjowanie i opiniowanie działań mających na celu promocję dobrych praktyk sprzyjających rozwojowi rodziny, w szczególności związanych z godzeniem rodzicielstwa i pracy zawodowej".

d1dzoq3

Pod względem formalnym, przyszła minister ma raportować postępy z powierzonych jej obowiązków bezpośrednio do premiera, podlegać merytorycznie będzie natomiast pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kwestia wzrostu dzietności w Polsce staje się dzisiaj tematem palącym również ze względu na prognozowane coraz niższe wpływy do ZUS-u, niższe emerytury oraz brak wyraźnego prodemograficznego bodźca, który teoretycznie miał zapewnić program 500+.

- Nie ma w tej chwili długodystansowo ważniejszego zadania przed rządem, niż postawienie na wzrost demograficzny. To podstawa wszystkich naszych projektów rozwojowych - mówi WP polityk z otoczenia KPRM, uzasadniając utworzenie nowego stanowiska.

Marcin Makowski dla WP Opinie

d1dzoq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dzoq3