Trwa ładowanie...

Nawet wyborcy PiS nie chcą płacić abonamentu. Najnowszy sondaż

Złe wieści dla Jacka Kurskiego. Niemal 60 proc. Polaków uważa, że abonament radiowo-telewizyjny powinien zostać całkowicie zniesiony. Również wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości największa grupa ankietowanych jest za zlikwidowaniem tej opłaty - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Nawet wyborcy PiS nie chcą płacić abonamentu. Najnowszy sondażŹródło: Forum, fot: Adam Chełstowski
d1ainmd
d1ainmd

Telewizja Polska ma twardy orzech do zgryzienia. Z roku na rok spadają wpływy z abonamentu. Zapytalismy Polaków o ich stosunek do abonamentu radiowo-telewizyjnego. 58 proc. ankietowanych stwierdziło, że abonament RTV powinien zostać całkowicie zniesiony. 30 proc. respondentów jest zdania, że opłacanie abonamentu powinno być dobrowolne. Tylko 12 proc. jest za tym, by wszyscy płacili abonament.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Co ciekawe, również wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości największa grupa ankietowanych (54 proc.) jest za zniesieniem tej opłaty.

Jak finansować media publiczne?

Pomysły rządu PiS na reformę abonamentu RTV nie wypaliły. Jednym z nich miała być składka audiowzualna pobierana razem z opłatami za prąd. Musiano jednak zaprzestać prac nad projektem. Okazało się bowiem, że wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, o który zapomniano wystąpić.

d1ainmd

Wcześniej resort kultury wyszedł z pomysłem, by dostawcy płatnej telewizji udostępnili dane swoich klientów Poczcie Polskiej. Tym sposobem miał sprawdzić, czy odbiorcy telewizji kablowych i platform satelitarnych płacą także abonament RTV na rzecz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Polacy jednak się zbuntowali. Straszyli rezygnacją z umów z kablówkami i platformami cyfrowymi. Żądali też usunięcia programów TVP z ich pakietów. PiS musiał ustąpić.

Zobacz też: Sławomir Neumann o abonamencie i telewizji Jacka Kurskiego

Kto więc powinien płacić za radio i telewizję? Tylko 10 proc. badanych biorących udział w sondażu dla WP zgadza się na to, by media były finansowane z abonamentu. 31 proc. respondentów jest zdania, że abonament powinien być opłacany z budżetu. Natomiast 59 proc. Polaków uważa, że media publiczne powinny na siebie zarobić same. I tak się najprawdopodobniej stanie. "Od 2019 roku na 99,9 proc. nie będzie abonamentu w tym kształcie. Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa" - mówił niedawno w wywiadzie Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych. Jeśli najnowsza propozycja przedstawiona przez szefa Rady Mediów Narodowych wejdzie w życie, to przed abonamentem radiowo-telewizyjnym nie będzie ucieczki. Zapłacimy go po prostu w podatkach.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Juliusz Braun, członek RMN i były prezes TVP, jednak nie słyszał wcześniej o tym pomyśle. - Żadnego projektu nie ma - powiedział w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Pan Czabański po raz kolejny zapowiada różne rzeczy, ale jeśli ta zmiana miałaby wejść w życie, wypadałoby rozpocząć dyskusję na ten temat. Zlikwidować abonament zawsze zdążymy. Trzeba jednak określić jakieś zasady - dodał Juliusz Braun.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 19-22 stycznia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1040). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d1ainmd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ainmd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj