Trwa ładowanie...

Molga: "Prezydent Trzaskowski to groźny dla mieszkańców pechowiec. Fatum zaczęło się jeszcze podczas kampanii" (Opinia)

Awaria rury ciepłowniczej, zrzut ścieków do Wisły, zepsuta spalarnia warta 477 mln zł, a jeszcze wcześniej zalanie kilku ulic czarną mazią. Od czasu jak Rafał Trzaskowski został prezydentem Warszawy, miasto doświadcza kolejnych klęsk i katastrof.

Share
Molga: "Prezydent Trzaskowski to groźny dla mieszkańców pechowiec. Fatum zaczęło się jeszcze podczas kampanii" (Opinia)Źródło: East News, fot: Iwanczuk/REPORTER
dmfouaf

Rok rządów Rafała Trzaskowskiego był wyjątkowy. Żaden z prezydentów stolicy nie zwoływał tak często "sztabu kryzysowego". Hanna Gronkiewicz-Walc w trakcie 12-letnich rządów miała tylko trzy poważne kryzysy: groźbę powodzi z 2010 roku i największą falę na Wiśle od 160 lat, ryzyko masowych awarii dostaw prądu podczas upalnego lata 2015 i pożar Mostu Łazienkowskiego.

Stolicy nie zalało, blackoutu nie było, a spalony most ostatecznie nie wymagał rozbiórki. To był ten łut szczęścia, jakiego teraz brakuje Rafałowi Trzaskowskiemu.

Rafał Trzaskowski wybitny pechowiec

Aktualny prezydent Warszawy spełnia kryteria "seryjnego pechowca" - terminu opracowanego przez profesora psychologii Richarda Wisemana z Uniwersytetu w Hertfordshire. Według naukowca są ludzie, którzy nawet nieświadomymi zachowaniami zawsze sprowokują pecha. Znajdą się w nieodpowiednim miejscu, nieodpowiednim czasie, a co dostaną do ręki, od razu się psuje. A kiedy nawet los się do nich uśmiechnie - nigdy nie wykorzystają okazji.

dmfouaf

Pech Trzaskowskiego objawił już podczas kampanii wyborczej. Odwiedził mieszkankę Warszawy, a ta poskarżyła się na wypadającą szybę w drzwiach. "Kandydat" Trzaskowski przystąpił do naprawy szyby taśmą klejącą. Ledwie odszedł od drzwi i szyba obsunęła się bardziej niż przed naprawą.

Potop czarnej mazi

Jako zapowiedź klęsk można odczytać powódź czarnej mazi. 5 grudnia 2018 roku (dwa tygodnie po zaprzysiężeniu Trzaskowskiego). Z kanałów na terenach działki PKP wylały się smary, oleje i chemiczne osady, zalewając kilka ulic na Targówku. Sprzątanie trwało dwa dni.

Prawdopodobnie w tym samym miesiącu zepsuła się spalarnia osadów z warszawskiej oczyszczalni Czajka. Tysiące ton nieczystości trzeba było rozwozić po składowiskach w całej Polsce. Akcja ta kosztowała kilkanaście milionów zł. Prezydent Trzaskowski nie wiedział o tej awarii, ponieważ zarządzający oczyszczalnią ukryli ten fakt.

dmfouaf

"Trudne problemy zostawione same sobie, staną się jeszcze trudniejsze" - mówi jedno z praw Murphy'ego, opisujące rozwój pechowych sytuacji. Zgodnie z nim, oczyszczalnia Czajka nieuchronnie zmierzała ku większej katastrofie. Pod koniec sierpnia doszło do awarii kolektora ściekowego i do Wisły popłynęły miliony metrów sześciennych ścieków.

Wówczas zadziałało kolejne prawo pechowca, mówiące o niewykorzystanych okazjach podsuniętych przez los. Rafał Trzaskowski początkowo odrzucił propozycję budowy przez wojsko zapasowego rurociągu na moście pontonowym. Na szczęście most i rurociąg zbudowano. Gdyby nie prace żołnierzy, nieczystości wlewałyby się do Wisły przez dwa i pół miesiąca.

Warszawa. Scena z awarii magistrali ciepłowniczej. WP.PL
Warszawa. Scena z awarii magistrali ciepłowniczej. Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Awaria magistrali ciepłowniczej na ulicy Powsińskiej była tylko dopełnieniem czarnej serii. Coraz częściej komentatorzy mówią, że Trzaskowski jest pechowcem, który przyciąga nieszczęścia.

dmfouaf

- To był pechowy rok dla Rafała Trzaskowskiego, ale awarie się zdarzają, więc go nie linczowaliśmy z tego powodu - komentował Miłosz Motyka z PSL.

Dodajmy, że istnieją politycy, którzy dla swoich wyborców stają się maskotką przynoszącą szczęście. Kiedy w 2016 roku Robert Biedroń został prezydentem Słupska, od razu padły dwie główne wygrane w totka. Pod miastem odkryto bogate złoża bursztynu. Według pionierskich badań monitoringu środowiska Słupsk był jedynym miastem spełniającym normy jakości powietrza.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmfouaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmfouaf
dmfouaf