Trwa ładowanie...

Mobbingu doświadczył co trzeci badany Polak. To poważny problem

Prawie 75 procent Polaków badanych w panelu Ariadna uważa, że mobbing w miejscu pracy to bardzo poważny problem. 40 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn zna co najmniej jedną osobę, która go doświadczyła.

Mobbingu doświadczył co trzeci badany Polak. To poważny problemŹródło: iStock.com, fot: Bojan89
d2vdgll
d2vdgll

Przełóżmy na język polski. 29 proc. badanych przez Wirtualną Polskę w panelu Ariadna Polaków (w tym 29 proc. kobiet i 27 proc. mężczyzn) doświadczyło w miejscu pracy prześladowań ze strony kolegów, podwładnych lub przełożonych, musiało odejść z pracy ze względu na poniżanie, upokarzanie, dyskredytowanie, izolowanie czy uporczywie rozsiewane plotki lub doświadczyło innego typu prześladowania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Mobbing to nie pojedyncze przypadki, tylko powszechne zjawisko. Aż 38 proc. badanych przez nas Polaków zna choć jedną osobę, która go doświadczyła.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Pocieszające jest to, że trzy czwarte Polaków wie - a przynajmniej uważa, że wie - na czym mobbing polega. I coraz częściej umie na niego reagować. Niedawno głośna stała się sprawa księdza Jacka Stryczka, który został oskarżony przez ponad dwadzieścia osób o stosowanie praktyk mobbingowych w organizacji pozarządowej Szlachetna Paczka. Duchowny musiał zrezygnować z kierowania coroczną akcją i oddał się do dyspozycji zarządu organizacji. Jego przypadek - głośny, bo medialny, to jednak tylko jeden z wielu - aż 74 proc. badanych przez nas Polaków bez względu na płeć uważa, że mobbing w firmach w Polsce to wciąż poważny problem.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 21-24 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1086). Kwoty dobrane według reprezentacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

d2vdgll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdgll

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj