Trwa ładowanie...

Mobbingu doświadczył co trzeci badany Polak. To poważny problem

Prawie 75 procent Polaków badanych w panelu Ariadna uważa, że mobbing w miejscu pracy to bardzo poważny problem. 40 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn zna co najmniej jedną osobę, która go doświadczyła.

Mobbingu doświadczył co trzeci badany Polak. To poważny problemŹródło: iStock.com, fot: Bojan89
d2oofwj
d2oofwj

Przełóżmy na język polski. 29 proc. badanych przez Wirtualną Polskę w panelu Ariadna Polaków (w tym 29 proc. kobiet i 27 proc. mężczyzn) doświadczyło w miejscu pracy prześladowań ze strony kolegów, podwładnych lub przełożonych, musiało odejść z pracy ze względu na poniżanie, upokarzanie, dyskredytowanie, izolowanie czy uporczywie rozsiewane plotki lub doświadczyło innego typu prześladowania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Mobbing to nie pojedyncze przypadki, tylko powszechne zjawisko. Aż 38 proc. badanych przez nas Polaków zna choć jedną osobę, która go doświadczyła.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Pocieszające jest to, że trzy czwarte Polaków wie - a przynajmniej uważa, że wie - na czym mobbing polega. I coraz częściej umie na niego reagować. Niedawno głośna stała się sprawa księdza Jacka Stryczka, który został oskarżony przez ponad dwadzieścia osób o stosowanie praktyk mobbingowych w organizacji pozarządowej Szlachetna Paczka. Duchowny musiał zrezygnować z kierowania coroczną akcją i oddał się do dyspozycji zarządu organizacji. Jego przypadek - głośny, bo medialny, to jednak tylko jeden z wielu - aż 74 proc. badanych przez nas Polaków bez względu na płeć uważa, że mobbing w firmach w Polsce to wciąż poważny problem.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 21-24 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1086). Kwoty dobrane według reprezentacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

d2oofwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oofwj